Da li firma iz Srbije (oblik organizovanja društvo sa ograničenom odgovornošću) može prodavati robu putem PayPal-a firmama i fizičkim licima u inostranstvu?
Saglasno odredbi člana 2. stav 1. tačka (1) Zakona o deviznom poslovanju ("Sl. glasnik RS", br. 62/2006, 31/2011, 119/2012 i 139/2014 - dalje: Zakon), rezidentima, u smislu ovog zakona, smatraju se:
- pravno lice koje je registrovano i ima sedište u Republici;
- preduzetnik - fizičko lice koje je registrovano u Republici i koje radi sticanja dobiti, u vidu zanimanja, obavlja zakonom dozvoljenu delatnost;
- ogranak stranog pravnog lica upisan u registar kod nadležnog organa u Republici;
- fizičko lice koje ima prebivalište u Republici, osim fizičkog lica koje ima boravak u inostranstvu duži od godinu dana;
- fizičko lice - strani državljanin koji na osnovu dozvole za boravak, odnosno radne vize boravi u Republici duže od godinu dana, osim diplomatsko-konzularnih predstavnika stranih zemalja i članova njihovih porodica;
- korisnici sredstava budžeta Republike Srbije, korisnici sredstava organizacija za obavezno socijalno osiguranje i korisnici sredstava budžeta lokalne vlasti, kao i drugi korisnici javnih sredstava koji su uključeni u sistem konsolidovanog računa trezora;
- diplomatsko, konzularno i drugo predstavništvo u inostranstvu koje se finansira iz budžeta Republike i domaći državljani zaposleni u tim predstavništvima, kao i članovi njihovih porodica.
Tačkom (2) istog člana Zakona propisano je da su nerezidenti sva lica koja nisu navedena u tački (1) ovog člana.
Članom 32. stav 1. Zakona propisano je da se platni promet sa inostranstvom obavlja u devizama i u dinarima preko banke.
Prema članu 32. stav 2. Zakona, rezidenti mogu obavljati platni promet sa inostranstvom i preko strane institucije elektronskog novca radi plaćanja i naplate po osnovu elektronske kupoprodaje roba i usluga. Sredstva rezidenata, koja se vode kod institucije iz stava 2. ovog člana radi plaćanja, odnosno naplate po osnovu elektronske kupoprodaje roba i usluga, ne smatraju se depozitom u smislu člana 27. stav 2. ovog zakona.
Podsećamo da, shodno tački 1. stav 2. Uputstva za sprovođenje odluke o uslovima i načinu obavljanja platnog prometa sa inostranstvom ("Sl. glasnik RS", br. 24/2007, 31/2007, 41/2007, 3/2008, 61/2008, 120/2008, 38/2010, 92/2011, 62/2013 i 51/2015), platni promet sa inostranstvom obuhvata plaćanja, naplaćivanja i prenose po tekućim i kapitalnim poslovima u devizama i dinarima između rezidenata i nerezidenata.
Imajući u vidu navedeno, platni promet preko PayPal-a, kao i drugih stranih institucija elektronskog novca može se obavljati samo ukoliko se radi o platnom prometu sa inostranstvom, odnosno o plaćanju i naplaćivanju koje se vrši između rezidenta i nerezidenta po osnovu elektronske kupoprodaje roba i usluga, u smislu Zakona.
Važno je napomenuti da, shodno važećim zakonskim propisima, korišćenje servisa stranih institucija elektronskog novca za međusobna plaćanja i naplate između rezidenata po osnovu kupoprodaje robe i usluga u Republici nije dozvoljeno.