SAZNAJTE SVE o nedoumicama vezanim za novu obavezu elektronskog fakturisanja
U današnjim uslovima poslovanja, vrlo često se može čuti "Trebalo bi da angažujem novog zaposlenog, ali me opterećuju troškovi za zaradu" i još češće rečenica koju izgovaraju oni koji su trenutno nezaposleni: "Ne mogu da nađem posao".
Zaista teško i opterećujuće za obe strane, i za onog koji traži posao i za onog koji traži dobrog i stručnog radnika, i zato imamo nameru da vam u ovom tekstu predočimo neke mogućnosti u vidu olakšica za zapošljavanje novih radnika. Poslodavci su vrlo često u potrazi za kadrovima sa već stečenim iskustvom, jer takva lica po logici stvari vrlo brzo mogu da se uključe u proces rada i da brzo doprinesu poslovnom uspehu.
Međutim, šta je sa licima koja su prijavljena u evidenciji kod Nacionalne službe za zapošljavanje kao nezaposlena ili sa onim licima koja su nezaposlena ali nisu kao takva evidentirana, pa i sa licima koja suprotno propisima rade kao neprijavljena lica, takoreći na crno? Da li ovim licima poslodavci daju šansu za posao? Kako bi se smanjila nezaposlenost, i podstaklo zapošljavanje upravo pomenutih lica, naša država poslednjih nekoliko godina čini pozitivne napore i daje određene vrste olakšica poslodavcima za zapošljavanje lica koja su nezaposlena.
Za svaku vrstu trenutno važećih olakšica, postoje određena pravila, specifičnosti i uslovi prema kojima se ostvaruju, a zajedničko im je na primer sledeće: olakšice su namenjene poslodavcima iz privatnog sektora, koriste se prilikom isplate zarade licima koja sa poslodavcem zaključe ugovor o radu i koje poslodavac prijavi na obavezno socijalno osiguranje, potrebno je da poslodavac redovno podnosi poreske prijave za isplaćene zarade i plaća obaveze za porez i doprinose i sl. Međutim, kao što smo već pomenuli, postoje i određene specifičnosti koje ćemo pokušati u nastavku teksta da vam predočimo pojedinačno za svaku vrstu aktuelnih olakšica koje se mogu koristiti u 2021. godini i da vas na taj način upoznamo sa mogućnostima za smanjenje troškova zarada za novozaposlena lica.
Za početak, prednost ćemo dati olakšicama za zapošljavanje lica koja su uredno prijavljena kod Nacionalne službe za zapošljavanje (dalje: NSZ) i koja su sa svoje strane redovnim javljanjem na evidenciju ispunila prvi uslov za zapošljavanje sa određenim olakšicama.
Dakle, trenutno postoje dve vrste olakšica za lica koja su pre zasnivanja radnog odnosa sa poslodavcem bila bez prekida evidentirana kao nezaposlena kod NSZ najmanje šest meseci, a lica koje se smatraju pripravnikom najmanje tri meseca.
Prva vrsta olakšica se može ostvariti zapošljavanjem najmanje jednog lica, pod uslovom da se ovim zapošljavanjem istovremeno povećava broj zaposlenih u odnosu na broj zaposlenih koje je imao poslodavac na dan 31. marta 2014. godine. Ovu olakšicu poslodavac ostvaruje za zarade koje novozaposlenom licu isplati do kraja 2021. godine, u vidu povraćaja dela plaćenih poreza i doprinosa i to u iznosu: 65% ukoliko zaposli od 1-9 novih lica, 70% ukoliko zaposli od 10 do 99 novih lica, odnosno 75% ako zaposli 100 i više novih lica.
Druga vrsta olakšice je olakšica koju može ostvariti poslodavac - preduzetnik, preduzetnik paušalac, preduzetnik poljoprivrednik kao i mikro i malo pravno lice, uz uslov da se zapošljavanjem najmanje dva novozaposlena lica povećava broj zaposlenih u odnosu na broj zaposlenih koji su bili zaposleni kod poslodavca na dan 31. oktobar 2015. godine. Ovu olakšicu poslodavac ostvaruje za zarade koje novozaposlenim licima isplati do kraja 2021. godine, u vidu povraćaja 75% plaćenih poreza i doprinosa.
Dodatni uslovi koji postoje za ove dve vrste olakšica su da novozaposleno lice nije bilo zaposleno kod povezanog lica sa poslodavcem i da poslodavac ne koristi neke druge vrste podsticaja po drugom pravnom osnovu za isto lice.
I za prvu i za drugu navedenu olakšicu, procedura povraćaja plaćenih poreza i doprinosa je jako pojednostavljena u odnosu na prethodne godine, pri čemu važi pravilo da se povraćaj plaćenih doprinosa vrši u roku od 15 dana od dana podnošenja zahteva za povraćaj nadležnom poreskom organu, a prema važećim propisima i pravilima.
Za naredne dve olakšice, ne postoji obaveza da novozaposleni prethodno bude evidentiran kod NSZ kao nezaposleno lice i to su:
Olakšice za zapošljavanje lica sa statusom osobe sa invaliditetom (za koje odgovarajućom pravno-medicinski validnom dokumentacijom dokaže invalidnost u skladu sa zakonom koji uređuje sprečavanje diskriminacije lica sa invaliditetom) a koju mogu da ostvare poslodavci koji sa ovim licima zaključe ugovor o radu na neodređeno vreme. Ovom olakšicom, poslodavac se oslobađa obaveze plaćanja obračunatog i obustavljenog poreza iz zarade tog lica i doprinosa za obavezno socijalno osiguranje na teret poslodavca, za period od tri godine od dana zasnivanja radnog odnosa.
Pri korišćenju ove vrste olakšice, potrebno je obavestiti Nacionalnu služba za zapošljavanje, jer je u ovom slučaju ova služba obveznik plaćanja doprinosa na zarade za novozaposlena lica sa invaliditetom.
I na kraju, olakšice koje poslodavci mogu ostvariti zapošljavanjem lica koja su u toku 2020. godine stekla status "kvalifikovanog novozaposlenog lica", što je i inače jedan od dva uslova za korišćenje olakšice. Sticanje statusa "kvalifikovanog novozaposlenog lica" je definisano zakonom, a sa druge strane poslodavci bi trebali da zahtevaju uvid u status socijalnog osiguranja ovih lica u 2019. i 2020. godini putem dostupnih odgovarajućih potvrda iz evidencije Centralnog registra (CROSO) ili RF PIO.
Drugi uslov je da se zapošljavanjem novih lica povećava broj zaposlenih kod poslodavca u odnosu na broj zaposlenih koji je bio na dan 31.12.2019. godine. Poslodavci koji ispune ova dva uslova, korišćenjem olakšice mogu da ostvare značajno umanjenje za deo poreza na zarade (umanjenje u 2021. je - 65%, a u 2022. - 60%) i umanjenje na deo doprinosa za PIO, na teret zaposlenog i na teret poslodavca (umanjenje u 2021. je - 95%, a u 2022. godini je - 85%) na zarade isplaćene ovim licima zaključno sa isplatama izvršenim do 31.12.2022. godine.
Važna napomena je da se korišćenjem ovih olakšica u slučaju gubitka prava na korišćenje istih usled smanjenja broja zaposlenih ili usled prestanka rada lica za koje se koriste olakšice poslodavac ne dovodi u situaciju da mora da vrati iskorišćena sredstva po bilo kojoj vrsti korišćene olakšice, već jednostavno samo gubi pravo da nastavi da koristi dalje olakšice za jednog ili više novozaposlenih. Dakle, u odnosu na prethodne olakšice koje su nekad davane poslodavcima i sa sobom imale određene kaznene mere za poslodavce, ovo je mora se priznati mnogo povoljnije i jednostavnije.
I na samom kraju, ukoliko ste se čitajući ovaj tekst setili da niste prijavljeni kod NSZ, savetujemo da se prijavite jer time povećavate svoje šanse da budete baš Vi izabrani kao novozaposleno lice za koje se mogu koristiti olakšice.
Ili ako ste ipak čitajući ovaj tekst u svojstvu poslodavca shvatili da možete da unapredite svoje poslovanje zapošljavanjem novih lica za koja bi pri tome koristili određene olakšice i ostvarili uštedu u troškovima zarada za njih, biće nam zadovoljstvo da vas naš Paragraf tim detaljnije upozna sa svakom od navedenih olakšica.