OKVIRNA DIREKTIVA O OTPADU: • Posle hrane, stižu nova pravila i o bacanju tekstila •
Više od 59 miliona tona otpada od hrane se u Evropi generiše svake godine, a to, prema procenama, predstavlja gubitak od 132 milijarde evra. Evropska unija, takođe, proizvodi 12,6 miliona tona otpadnog tekstila godišnje. Samo odeća i obuća čine 5,2 miliona tona otpada, što je ekvivalentno 12 kilograma otpada po osobi svake godine.
Cilj izmenjene Okvirne direktive o otpadu je promovisanje cirkularne ekonomije širom EU, podsticanje inovacija i kretanje ka održivijim industrijskim i potrošačkim praksama. Zajednički skup pravila će, kako je navedeno u saopštenju Evropske komisije, povećati održivost za preduzeća i potrošače i uskladiti jedinstveno tržište za korišćeni i otpadni tekstil.
Ovaj sporazum bi trebalo da ubrza ambiciju EU da prepolovi globalno bacanje hrane po glavi stanovnika i smanji gubitke hrane duž lanaca proizvodnje i snabdevanja do 2030. Države članice EU treba da smanje rasipanje hrane za 10 odsto u preradi i proizvodnji do 2030. godine. Takođe, treba da smanje rasipanje hrane za 30 odsto (po stanovniku) zajedno u maloprodaji i potrošnji, što uključuje restorane u domaćinstvima, prehrambene usluge i usluge. Što se tiče tekstilnog otpada, sa izmenjenom Okvirnom direktivom o otpadu svaka država članica će uspostaviti sopstvenu šemu “Proširene odgovornosti proizvođača” (EPR) za proizvode od tekstila i obuće. Prema takvim šemama, proizvođači tekstila će doprineti upravljanju korišćenim i otpadnim tekstilom. Pošto su odgovorni za kraj životnog veka proizvoda koje prodaju, proizvođači će biti podstaknuti da dizajniraju dugotrajnije tekstilne proizvode koji se lakše ponovo koriste, popravljaju i recikliraju. Ovaj doprinos će podstaći ulaganja u kapacitete za odvojeno sakupljanje, sortiranje, ponovnu upotrebu i reciklažu, navode iz Evropske komisije. Ovo će, kako kažu, doprineti stvaranju cirkularne ekonomije za tekstil.
Nova pravila se bave ilegalnim izvozom tekstilnog otpada. Jasnim definisanjem šta čini “otpad” u odnosu na tekstil “za višekratnu upotrebu”, sortiranje će se obaviti pre nego što se korišćeni tekstil pošalje. Ova mera dopunjuje novu, koja obezbeđuje da se tekstilni otpad izvozi samo kada se njime može upravljati na ekološki održiv način. Evropski parlament i Savet sada će formalno morati da usvoje revidiranu Direktivu pre nego što ona stupi na snagu. To će biti 20 dana nakon objavljivanja u Službenom listu EU. Države članice će tada morati da prenesu Direktivu u nacionalno zakonodavstvo u roku od 20 meseci od stupanja na snagu.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Izvor: Vebsajt Politika, 31.4.2025.
Naslov: Redakcija