KAKO PROVERITI DUGOVANJA ZA POREZ NA IMOVINU?
Pre nego što objasnimo samu proceduru kako danas svaki državljanin Republike Srbije može veoma lako proveriti koliko duguje kada je porez na imovinu u pitanju, reći ćemo ukratko nešto više o samom porezu, kako se obračunava i na koga se sve odnosi.
Šta je zapravo porez na imovinu?
Porez na imovinu spada u grupu poreza koju plaćaju kako fizička tako i pravna lica na teritoriji Republike Srbije ukoliko su vlasnici neke nepokretnosti tj. imaju pravo svojine nad njom. Reč je o porezu trajnog karaktera i svaki građanin je u obavezi da ga redovno izmiruje.
Visina poreza na imovinu utvrđuje se na godinu dana, dok se naplata sprovodi kvartalno (na svaka tri meseca).
Na koju vrstu imovine se obračunava porez na imovinu?
Kao što smo napomenuli u samoj definiciji, porez se plaća na sve vrste nepokretnosti koje se nalaze u našem ličnom vlasništvu, bilo da se radi o stanovima, kućama, poslovnim i stambenim zgradama, garažama, bilo o nekoj vrsti zemljišta (šumsko, poljoprivredno ili građevinsko).
Fizičko ili pravno lice postaje poreski obveznik u trenutku kada stekne pravo nad nekom nepokretnošću ili zemljištem, u trenutku dobijanja upotrebne dozvole ili prvim danom njihovog korišćenja. Takođe, poreski obveznik je dužan da Poreskoj Upravi prijavi svaku nepokretnost bez obzira da li je ona legalizovana, kao i da li je koristi ili ne.
Gde se mogu dobiti informacije o stanju duga?
Sada dolazimo do ključnog pitanja – na koji način možete saznati koji je novčani iznos koji dugujete državi po osnovu poreza na imovinu? Naročito je ovo interesantno pitanje za sve one koji nisu redovno izmirivali svoje obaveze, a želeli bi imaju crno na belo dokaz koliko im je trenutno stanje duga.
Do pre nekoliko godina, građani su morali da čekaju po nekoliko sati u redu kako bi došli do ove informacije. Sada je situacija drugačija. Na svega par klikova, direktno iz fotelje možete da saznate koliko vam je ostalo da platite po osnovu poreza na imovinu. Jedino što će vam trebati jeste računar i internet konekcija.
Za početak posetite opštinsko odeljenje Uprave javnih prihoda
Da biste mogli da pristupite sajtu Poreske uprave, moraćete da imate svoje korisničko ime i lozinku kako biste se ulogovali. Korisničko ime i lozinka se dobija direktnim putem što znači da ćete morati lično da odete u lokalno odeljenje uprave javnih prihoda. Zaposleni u upravi će vam dati vašu sopstvenu lozinku kao i korisničko ime za pristupanje sajtu.
Nakon dobijanja naloga i lozinke do konačne informacije deli vas svega nekoliko klikova:
Najpre treba da odete na sajt lokalne poreske administracije: a zatim da kliknete na polje “Upit stanja obveznika” kao i da odaberete opciju prijave na osnovu korisničkog imena i lozinke. Kada se ulogujete na sajt, potrebno je da pratite dalje instrukcije i za svega nekoliko sekundi dobićete izveštaj o trenutnom stanju duga po osnovu poreza na imovinu.
Imate i opciju instaliranja mobilne aplikacije na vašem telefonu
Još 2019. godine, Vlada Republike Srbije je omogućila građanima da putem aplikacije Moja LPA izvrše upit stanja koje se tiče poreza na imovinu. Reč je o potpuno besplatnoj aplikaciji koju mogu preuzeti svi korisnici Android mobilnih telefona, kao i iOS korisnici.
Aplikacija funkcioniše isto kao i sam pristup sajtu preko računara. Najpre nadležnoj lokalnoj poreskoj administraciji (LPA) treba da podnesete zahtev za dobijanja korisničkog imena i lozinke kako biste mogli da se ulogujete na portal.
Nakon instaliranja aplikacije i dobijanja naloga za pristup imate mogućnost da sa svog telefona u bilo kom trenutku, sa bilo kog mesta pristupite portalu i dobijete traženu informaciju.
Šta konkretno sve možete proveriti putem aplikacije?
Elektronska aplikacija konstruisana od strane Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu znatno je olakšala građanima Republike Srbije da bez odlaska na šaltere lokalnih administrativnih jedinica provere stanje svih kvartalnih uplata po osnovu poreza i na taj način znatno poštede sebe izgubljenog vremena i živaca.
Svako lice koje je poreski obveznik može preko e - portala izvršiti uviđaj o tome kolika je izvršena uplata do sada, koliko je trenutno zaduženje kao i obračunata kamata.
Za pravna lica kao i sve preduzetnike postoji posebno definisan način za proveru stanja. Naime, svi oni koji porez plaćaju Poreskoj upravi, potrebno je da poseduju digitalni sertifikat kao i čitač kartice koje izdaju MUP Republike Srbije, Pošta, Ministarstvo odbrane i Vojske Srbije i dr.
Šta se dešava ukoliko ste zaboravili lozinku prilikom logovanja na portal?
Ukoliko vam se desi da zaboravite lozinku koju ste dobili od strane lokalne poreske administracije, nemate razloga za brigu. Uz svega par koraka, veoma lako možete pristupiti svom korisničkom nalogu.
Neophodno je da pokrenete aplikaciju Moja LPA kao i da popunite polja koja se traže: ime i prezime, broj telefona, e mail adresa kao i korisničko ime. U nastavku imate opciju popunjavanja još dva polja koja se tiču resetovanja lozinke i kreiranja nove. Nakon unosa nove lozinke i njenog potvrđivanja, na mail će vam biti poslat aktivacioni link na koji morate pristupiti kako bi se postupak završio do kraja.
Najnovije izmene nastale na portalu na kojem možete proveriti stanje duga po osnovu poreza na imovinu
Kako bi se unapredila elektronska identifikacija svih onih koji već duže vreme koriste ovu aplikaciju ili neke druge na sajtu javne uprave, napravljene su male izmene u cilju bržeg ažuriranja podataka kao i kako bi se pružila veća bezbednost ličnih podataka prilikom prijave na sam sajt.
Konkretno, 3. avgusta 2020. godine napravljeno je novo detaljno uputstvo za sve članove portala LPA- a tj. lokalne poreske administracije. Kako biste mogli da ga ispratite, za početak je važno da izabere opciju koja se tiče vašeg dosadašnjeg načina prijavljivanja na portal i da shodno tome idete na sledeći korak.
Ukoliko ste se do sada prijavljivali isključivo na osnovu kvalifikovanog elektronskog sertifikata, za vas nema nikakvih izmena prilikom prijave i utvrđivanja stanja duga.
Ipak, ukoliko ste se na sajt do sada logovali preko korisničkog imena i lozinke, treba da znate da oni više nisu validni. Naime, sada se od vas očekuje da prvo stvorite svoj elektronski identitet a to ćete učiniti pristupom putem sledećeg linka. Sledeće što treba da uradite jeste da idete na opciju “Registracija”, a potom “Registracija korisničkim imenom i lozinkom”. Od vas će se zahtevati da unesete u odgovarajuće polje broj nekog identifikacionog dokumenta kao što je važeća lična karta ili pasoš.
Novo korisničko ime je vaš e mail, dok bi sami trebalo da osmislite lozinku.
Kada popunite sva polja koja se traže od vas, idete na kraju na polje “registruj se” nakon čega će vam na mail biti poslat aktivacioni link kojem morate pristupiti kako biste se uspešno prijavili.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Naslov: Redakcija