Zastava Bosne i Hercegovine

Saznajte sve o elektronskom arhiviranju!


1. VEBINAR: Arhivska knjiga: rok za predaju prepisa 30. april


2. Softversko rešenje za automatsko i masovno elektronsko arhiviranje



ZAKON O VISOKOM OBRAZOVANJU: Svaki student koji se sam finansira na visokoškolskim ustanovama čiji je osnivač Republika Srbija, ima pravo na povraćaj 50% školarine koje je uplatio na osnovu prvi put upisane godine, odnosno prvi put upisanih predmeta. Povrat novca ide direktno na studentske kartice koje su povezane sa tekućim računom


Od ove školske godine samofinansirajući studenti koji su državljani Republike Srbije, upisani na akreditovane studijske programe na visokoškolskim ustanovama čiji je osnivač država imaju pravo na povraćaj od 50 odsto troškova na ime školarina koje su uplatili u prethodnom periodu. Kako su pojasnili iz Ministarstva prosvete, povrat polovine iznosa školarine imaju studenti koji po prvi put upisuje godinu. Potrebno je da poseduju studentske kartice, a prijave neće biti, već će sve ići automatski.

Pomoćnik ministra prosvete za visoko obrazovanje dr Aleksandar Jović, objasnio je da se isplata radi u dva dela i da je bitno da student prvo uplati školarinu, a onda slede dva preseka.

"Kada govorimo o Zakonu o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju ("Sl. glasnik RS", br. 19/2025) koji je stupio na snagu 14. marta, predviđa nam da svaki student koji se sam finansira na visokoškolskim ustanovama čiji je osnivač Republika Srbija, ima pravo na povraćaj 50% školarine koje je uplatio na osnovu prvi put upisane godine, odnosno prvi put upisanih predmeta. Mi računamo da će veliki broj samofinansirajućih studenata ispuniti ovaj uslov i da će imati pravo na povraćaj 50% školarine", pojasnio je Jović.

Kako dodaje, ono što je bitno jeste da se studenti ne prijavljuju za ovo pravo, ono im pripada po zakonu, a visokoškolske ustanove su te koje će obavestiti o tome koji student ima pravo na povraćaj.

"Radićemo dva preseka ove školske godine, pogledaćemo koji deo školarine su uplatili do 28. februara ove godine i imaće pravo na povraćaj 50% tog iznosa koji su uplatili, a koji se odnosi na prvi put upisane predmete. Nakon toga ide isplata te polovine prvog dela uplaćenih troškova za školarinu, do 30. aprila. Sledeći presek radimo pred kraj akademske godine, sa rokom da država preostali iznos sredstava uplati do kraja školske godine odnosno do 30. septembra", pojasnio je.

Ono što je bitno jeste da studenti prijave za studentske kartice, zato što će povrat ići preko računa koji su vezani upravo za studentske kartice, istakao je Jović.

"Te kartice, pored toga što nude različite pogodnosti, vezane su i za tekući račun u banci, za koji studenti ne plaćaju održavanje računa, on je potpuno besplatan za njih, i sredstva koja treba da budu njima vraćena, biće vraćena upravo na te račune. Studenti ne treba da se prijavljuju za ovo pravo, ono njima sledi po zakonu", rekao je on.

Dodao je da ministarstvo komunicira sa visokoškolskim ustanovama i da je završena prva faza koja je podrazumevala da se provere spiskovi samofinansirajućih studenata i svih njihovih podataka koji se nalaze u jedinstvenom informacionom sistemu prosvete, da se uklone svi nedostaci kako bi svaki student bio registrovan na pravi način kada podnosi zahtev za studentsku karticu.

"Sledeća faza počinje. Ustanove treba da dostave odgovarajuće podatke o studentima koji podrazumevaju upravo iznos školarine koje je student uplatio do 28. februara ove godine, jer radimo preseke dva puta godišnje. Jedan presek jeste krajem februara meseca, isplata polovine sredstava koje je student uplatio do 28. februara ide do 15. aprila", zaključio je on.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Blic, 03.04.2025.
Naslov: Redakcija