Zastava Bosne i Hercegovine

PRAVILNIK O POSEBNIM SANITARNIM USLOVIMA KOJE MORAJU DA ISPUNE OBJEKTI U KOJIMA SE PRUŽAJU USLUGE ODRŽAVANJA HIGIJENE, NEGE I ULEPŠAVANJA LICA I TELA: Zabranjena upotreba solarijuma za mlađe od 18 godina. Na kvarcovanje ne mogu ni oni koji su bolovali od tumora kože ili piju određene vrste lekova


Mlađi od 18 godina prvi put ove godine neće pred leto moći "da nabace" bronzanu boju u solarijumu, jer je za njih upotreba ovih uređaja - zabranjena.

Prema Pravilniku o posebnim sanitarnim uslovima koje moraju da ispune objekti u kojima se pružaju usluge održavanja higijene, nege i ulepšavanja lica i tela ("Sl. glasnik RS", br. 8/2019 - dalje: Pravilnik), koji je stupio na snagu 16. februara 2019. godine, stariji će i dalje moći da se "kvarcuju", ali samo ako prethodno potpišu da su upoznati sa svim mogućim rizicima korišćenja aparata sa solarnim lampama.

Vlasnike solarijuma nova pravila obavezuju da kontrolišu ispravnost aparata na svakih šest meseci i da redovno menjaju lampe. U Ministarstvu zdravlja kažu da će njihove inspekcije kontrolisati primenu Pravilnika.

- Inicijativu da se ograniči upotreba solarijuma za mlađe od 18 godina pokrenulo je Udruženje dermatovenerologa Srbije, i dobro je što je ta praksa, na koju se odlučuje sve više zemalja u svetu, usvojena i kod nas - kaže profesor dr Lidija Kandolf Sekulović, dermatolog VMA i nacionalni koordinator kampanje "Evromelanom".

U Australiji je, recimo, potpuna zabrana i upotrebe i prodaje solarijuma za sve osobe na snazi od januara 2015. Kad je u zemljama EU usvojena preporuka da se od 2017. godine solarijumi više ne koriste, i pošto je postepeno uvođena zabrana, u Srbiju je uvezeno mnogo polovnih aparata sa slabijom zaštitom, naročito iz Nemačke, koja je zabranila korišćenje solarijuma.

Smatra se da su solarijumi, koje je Svetska zdravstvena organizacija svrstala u prvu grupu kancerogena, razlog što u svetu ima više od 450.000 slučajeva melanoma, najtežeg raka kože, a stručnjaci kažu da čak i samo jedan odlazak u solarijum povećava rizik od nastanka te bolesti. Od nje u Srbiji godišnje oboli više od 600 ljudi, od kojih 200 već u trenutku postavljanja dijagnoze ima najtežu formu melanoma.

Lekari kažu da je nastanak melanoma kod mladih od 18 do 29 godina u najvećem broju slučajeva posledica UV zračenja u solarijumu, a pokazalo se da je kod nas upotreba ovih aparata zabrinjavajuće masovna. Istraživanja sprovedena u četiri srednje škole u Srbiji pokazala su da je 38 odsto srednjoškolaca bilo bar jednom u solarijumu, a da su neki od njih počeli tamo da odlaze sa 13 godina. Oko osam odsto srednjoškolaca izjavilo je da su više od 30 puta bili u solarijumu.

Prema novom Pravilniku, osim mlađih od 18 godina, solarijum ne smeju da koriste ni oni koji su bolovali ili boluju od tumora kože, oboljenja praćenih pojačanom osetljivošću na UV zračenje i toplotu, i oni koji piju lekove osetljive na UV zračenje. To su mnogi antibiotici, antidepresivi, lekovi protiv akni, citostatici, diuretici i antihipertenzivi, ali i neki lekovi protiv bolova koji se često piju zbog reume ili glavobolje.

Svi korisnici solarijuma, prema novim pravilima, moraju da daju pristanak u dva primerka, od kojih jedan zadržava vlasnik solarijuma, a drugi korisnik. Na obrascu se ističe da korisnik na sopstveni rizik koristi solarijum i navode se sva štetna dejstva UV zračenja - od povećanog rizika za rak kože, preko mogućeg oštećenja vida, prevremenog starenja kože, do opekotina, osipa...

Izvor: Vebsajt Novosti, B. Radivojević, 15.04.2019.
Naslov: Redakcija