Zastava Bosne i Hercegovine

U POSLEDNJE DVE I PO GODINE BROJ FIRMI KOJE SU OSNOVALI RUSI UVEĆAN ZA VIŠE OD 1000%: Ipak, ne mogu se dati procene njihovog uticaja na privredu, jer nije poznato ni da li će uopšte, i koliko ostati u Srbiji


Ukupan broj firmi, odnosno preduzetnika i privrednih društava, koje su u Srbiji osnovali ruski državljani uvećao se za dve i po godine za više od 1.000 odsto. Tako je poslednjeg dana 2021. godine u Registru privrednih subjekata bilo samo 296 preduzetnika i 721 privredno društvo čiji su osnivači fizička i pravna lica iz Ruske Federacije, što je ukupno 1.017 firmi.

Za nepune dve i po godine ovaj broj je mnogo veći jer sada, kako su za Bloomberg Adriju naveli u Agenciji za privredne registre (APR), ima ukupno 11.081 takvih firmi.

Od 24. februara 2022. godine, kada je počeo rat u Ukrajini, do 5. juna ove godine, osnovano je 9.317 preduzetničkih firmi i 1.764 privredna društva iza kojih stoje državljani Rusije. "Toliko ih je trenutno aktivno u Srbiji", kažu u APR-u.

S obzirom na to da je sada mnogo više registrovanih preduzetnika u odnosu na broj kompanija, njihov rast od 2022. godine do početka juna 2024. je brojčano gledano ogroman - čak za 3.148 odsto.

Veliki broj ruskih državljana je nakon što je počeo sukob Rusije i Ukrajine pohrlio u Srbiju. Iako iz Ministarstva unutrašnjih poslova nismo dobili najnovije podatke o broju Rusa koji su od tada ušli u zemlju, ni koliko ih ima dozvole za privremeni i stalni boravak, poslednji podaci iz 2023. pokazuju da ih je u Srbiju stiglo 370.000. Ipak, u MUP-u su tada naveli da je za taj period, od februara 2022. do juna 2023. iz Srbije otišlo 340.332 ruskih državljana.

Takođe, prema ranijim zvaničnim podacima MUP-a, oko 30.000 Rusa dobilo je dozvole za privremeni boravak, a da ih najviše boravi, pored Beograda, i u Novom Sadu, Subotici i Nišu.

Najveći broj Rusa koji su se, barem privremeno, nastanili u našoj zemlji bavi se poslovima iz oblasti IT-ja i računarskog programiranja, ali sve više ruskih državljana ulazi u ugostiteljstvo i uslužne delatnosti pa otvaraju restorane, kafiće, frizerske i modne salone. Kako su za Bloomberg Adria naveli u APR-u, već prve godine masovnijeg dolaska (2022) Rusi su registrovali najveći broj preduzetničkih firmi iz oblasti programiranja i IT-ja, a tek u 2023. i 2024. počeli su u većoj meri da otvaraju ugostiteljske objekte i salone lepote.

Inače, zanimljivo je da su na listi 10 najzastupljenijih biznisa Rusa u našoj zemlji, četiri iz IT oblasti. Pored toga, u prvih 10 su konsultantske usluge, dizajnerske delatnosti, kao i restorani i saloni lepote. Rusi su u preduzetništvu dosta zastupljeni i u oblasti umetnosti, pa su se tako u Srbiji upustili i u proizvodnju kinematografskih dela, audio-vizuelnih proizvoda i TV programa. Bave se i fotografskim uslugama, umetničkim stvaralaštvom, zabavnom i rekreativnom delatnošću, trgovinom na malo posredstvom pošte ili interneta, kao i sportskim i rekreativnim obrazovanjem. U ovim oblastima ruski preduzetnici su od početka ove godine osnovali 10 ili više firmi u Srbiji.

Svakako se najveći broj započetih biznisa iza kojih stoje ruski preduzetnici dogodio 2023. godine – kada je otvoreno ukupno 4.580 firmi. Da je tada i bila najveća ekspanzija dolaska Rusa, ali i registrovanja firmi, smatra i Bojan Stanić, pomoćnik direktora sektora za strateške analize u Privrednoj komori Srbije.

„Najveći priliv Rusa u Srbiju bio je u periodu od kraja 2022. i u toku 2023. godine, dok je sve posle toga manjeg intenziteta. Zato je u tom periodu, a posebno prošle godine i otvoreno najviše kompanija i preduzetničkih firmi iza kojih stoje ruski državljani“, kaže Stanić za Bloomberg Adria.

I on naglašava da je najveći broj firmi iza kojih stoje Rusi iz IT sektora, ali i da su u međuvremenu Rusi ušli i u ugostiteljstvo i trgovinu. Njihov uticaj na naše tržište i privredu nije zanemarljiv.

U Srbiju je došao veliki broj ljudi sa jačom kupovnom moći u odnosu na prosečne građane naše zemlje. Oni su registrovali dosta preduzetničkih firmi, pre svega iz IT sektora, koje rade za inostrane kompanije. One dobijaju novac putem doznaka pa se rast doznaka poslednjih godina dobrim delom pripisuje i tim ljudima“.

Stanić ističe da je u Srbiju došla srednja i viša klasa, pretežno mladih ruskih državljana. „Imali smo manji pad realne potrošnje u 2023. zahvaljujući i Rusima koji su došli. Dok je našim građanima standard opao, oni su svojom većom kupovnom moći podizali potrošnju“.

Ipak, kako dodaje, pitanje je da li će Rusi koji su ovde došli zbog rata u Ukrajini ostati duže u Srbiji.

„Dugoročniji uticaj na privredu ne znamo jer nam nije poznato da li će i koliko oni ostati ovde. Nisam siguran da li hoće da ostanu i da budu integrisani u naše tržište rada.“

Stiče se utisak, kako on kaže, da su Rusi koji su došli u Srbiju „prilično zatvoreni, posećuju svoje restorane, dovode ruske muzičare i tu se okupljaju“.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Bloomberg Adria, Slađana Gavrić, 26.6.2023.
Naslov: Redakcija