Stručni komentar
DELATNOSTI KOD ČIJEG OBAVLJANJA NE POSTOJI OBAVEZA EVIDENTIRANJA PROMETA NA MALO PREKO ELEKTRONSKOG FISKALNOG UREĐAJA
• Vlada usvojila izmene u skladu sa kojima je proširen spisak delatnosti koje su izuzete od obaveze evidentiranja preko fiskalnog uređaja •
Vlada Republike Srbije je, na sednici održanoj 2. decembra 2021. godine, donela Uredbu o izmenama Uredbe o određivanju delatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza evidentiranja prometa na malo preko elektronskog fiskalnog uređaja (dalje: Uredba o izmenama), koja je objavljena u "Sl. glasniku RS", br. 117/2021 od 3.12.2021. godine. Uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u Službenom glasniku.
Uredbom o izmenama je propisano i da su obveznici fiskalizacije, koji nisu oslobođeni obaveze evidentiranja prometa na malo preko elektronskog fiskalnog uređaja, u skladu sa Uredbom o određivanju delatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza evidentiranja prometa na malo preko elektronskog fiskalnog uređaja (dalje: Uredba), dužni da do 30. aprila 2022. godine usklade svoje poslovanje sa odredbama Zakona o fiskalizaciji("Sl. glasnik RS", br. 153/2020 i 96/2021 - dalje: Zakon) i podzakonskim aktima donetim na osnovu tog zakona.
U skladu sa navedenim je propisano i da Uredba o određivanju delatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza evidentiranja prometa preko fiskalne kase ("Sl. glasnik RS", br. 61/2010, 101/2010, 94/2011, 83/2012, 59/2013 i 100/2014) prestaje da važi 1. maja 2022. godine.
Nove izmene u pogledu izuzimanja od obaveze evidentiranja preko fiskalnih uređaja
Usvojenim izmenama proširen je spisak delatnosti koje su izuzete od obaveze evidentiranja preko fiskalnih uređaja, pri čemu su izvršena i određena preciziranja.
Izmene se odnose na sledeće grupe delatnosti:
- 51.10 Vazdušni prevoz putnika;
- 52.21 Uslužne delatnosti u kopnenom saobraćaju;
- 92 Kockanje i klađenje.
Potrebno je imati u vidu da navedene oblasti, odnosno grupe delatnosti nisu u celosti izuzete od obaveze evidentiranja prometa preko fiskalnih uređaja, već su izvršena i određena preciziranja u pogledu kojih delatnosti će obveznici fiskalizacije morati da svoje poslovanje usaglase sa novim modelom fiskalizacije do 30.4.2022. godine.
Kada je reč o vazdušnom prevozu putnika, usvojenim izmenama navedena delatnost je izuzeta od obaveze evidentiranja preko fiskalnog uređaja, ali samo kada je reč o vazdušnom prevozu putnika u delu koji se odnosi na međunarodni prevoz putnika.
Dakle, delatnosti prevoza putnika vazdušnim putem na redovnim linijama, sa utvrđenim redom letenja, čarter-letova, letova radi razgledanja panorama, iznajmljivanja vazduhoplovne opreme s posadom u svrhe prevoza putnika, prevoza putnika od strane aeroklubova u svrhu obuke ili zabave, izuzete su od obaveze evidentiranja preko fiskalnog uređaja, ali samo u delu koji se odnosi na međunarodni prevoz putnika.
Uslužne delatnosti u kopnenom saobraćaju
Uredbom o izmenama su uvedene novine i u pogledu šifre 52.21 Uslužne delatnosti u kopnenom saobraćaju. Naime, prvobitno su sve delatnosti u okviru ove grupe delatnosti bile izuzete od obaveze evidentiranja preko fiskalnih uređaja, ali je usvojenim izmenama predviđeno da se izuzimanje odnosi samo na delatnosti koje se odnose na naplatu i održavanje:
- puteva, mostova, tunela;
- parkirališta ili garaža, parkirališta za bicikle, zimskog smeštaja prikolica i dr. koja se naplaćuju putem trećih lica, odnosno telekomunikacionih operatora.
Imajući u vidu navedeno, u skladu sa novim izmenama, više nisu izuzete sledeće uslužne delatnosti u kopnenom saobraćaju:
- rad objekata i opreme na terminalima, kao što su železničke i autobuske stanice i stanice za manipulisanje teretom;
- upravljanje železničkom infrastrukturom (održavanje, organizovanje i regulisanje železničkog saobraćaja i obezbeđenje pristupa i korišćenja javne železničke infrastrukture);
- menjanje koloseka (skretanje) i ranžiranje;
- vuča vozila i pomoć na putu;
- pretvaranje gasa u tečnost u svrhu prevoza.
Dakle, kada je reč o uslužnim delatnostima u kopnenom saobraćaju, najvažnija izmena koju donosi novo rešenje je da autobuske stanice imaju obavezu izdavanja fiskalnih računa kako u slučaju kada prodaju karte u ime i za račun drugog lica (prevoznika), tako i u slučaju kada prodaju sopstvene karte za usluge prevoza putnika u kopnenom saobraćaju (osim gradskog i prigradskog saobraćaja). Takođe, od 1. maja 2022. godine će promet na malo preko fiskalnih uređaja, morati da evidentiraju i šlep službe i drugi obveznici koji pružaju usluge pomoći na putu fizičkim licima.
• Komunalne delatnosti i ostale nepomenute uslužne delatnosti
Imajući u vidu izmene u pogledu fiskalizovanja delatnosti naplate parkirališta, propisano je da kada se radi o komunalnoj delatnosti upravljanja javnim parkiralištima koja se ne naplaćuju putem trećih lica, odnosno telekomunikacionih operatora, postoji obaveza evidentiranja preko fiskalnih uređaja.
Dakle, kada su u pitanju delatnosti iz Zakona o komunalnim delatnostima ("Sl. glasnik RS", br. 88/2011, 104/2016 i 95/2018), Uredba o izmenama propisuje da su komunalne delatnosti izuzete, osim:
- upravljanje grobljima i sahranjivanje;
- pogrebna delatnost;
- upravljanje javnim parkiralištima koja se ne naplaćuju putem trećih lica, odnosno telekomunikacionih operatora i
- pružanje usluga na pijacama, i to: izdavanje u zakup objekata, tezgi i prostora na njima.
Kada je reč o ostalim ličnim uslužnim delatnostima u okviru šifre 96.09, izuzimanje od obaveze evidentiranja prometa preko fiskalnog uređaja se odnosi samo na pojedine delatnosti i to:
- aktivnost čistača cipela i nosača.
Naime, usvojenim izmenama je izvršeno usklađivanje i u okviru grupe 96.09, te i delatnost lica za naplatu parkirališta više nije izuzeta od obaveze evidentiranja preko fiskalnog uređaja.
S obzirom na specifičnosti igara na sreću, usvojene su određene izmene i u pogledu obaveze evidentiranja prometa na malo preko fiskalnih uređaja kada je reč o ovim delatnostima.
Naime, Uredbom je propisano da nisu sve delatnosti u okviru oblasti 92 Kockanje i klađenje izuzete od obaveze fiskalizacije, već se izuzimanje odnosi samo na:
- igre na sreću čiji je priređivač Državna lutrija Srbije,
- igre na sreću za koje priređivač u elektronskoj formi dostavlja podatke o izvršenom prometu organu nadležnom za igre na sreću, u skladu sa propisima.
Navedeno znači su i priređivači posebnih igara na sreću na automatima, posebnih igara na sreću - klađenje, kao i priređivači posebnih igara na sreću preko sredstava elektronskih komunikacija, izuzeti od obaveze evidentiranja preko fiskalnog uređaja u skladu sa novom Uredbom.
Naime, u svrhu vršenja nadzora, odredbama čl. 63, 80. i 95. Zakona o igrama na sreću ("Sl. glasnik RS", br. 18/2020), uvedena je dužnost priređivača posebnih igara na sreću na automatima, posebnih igara na sreću - klađenje, kao i priređivačima posebnih igara na sreću preko sredstava elektronskih komunikacija, da koriste informaciono-komunikacioni sistem, koji omogućava čuvanje, arhiviranje i razmenu podataka elektronskim putem sa Upravom za igre na sreću, te se smatralo nepotrebnim da se podaci o izvršenom prometu dostavljaju i preko sistema za fiskalizaciju.
Sva izuzimanja od obaveze evidentiranja preko fiskalnih uređaja
Kako bi se razumelo koje delatnosti su izuzete od obaveze fiskalizacije, neophodno je pre svega imati u vidu da je Zakonom propisano opšte pravilo koje ukazuje da je predmet fiskalizacije samo promet na malo i primljeni avans za promet na malo.
Pored toga, Zakon propisuje u članu 4. da se obveznicima fiskalizacije smatraju sva pravna lica, nedobitne organizacije i drugi obveznici poreza na dobit pravnih lica, kao i svi preduzetnici - obveznici poreza na prihod od samostalne delatnosti, koji vrše promet na malo.
Dakle, obveznicima fiskalizacije se smatraju:
- pravna lica i drugi obveznici poreza na dobit pravnih lica, upisani u registar kod nadležnog organa;
- preduzetnici upisani u registar kod nadležnog organa;
- preduzetnik poljoprivrednik (obveznik poreza po osnovu prihoda od poljoprivrede i šumarstva - fizičko lice koje je nosilac porodičnog poljoprivrednog gazdinstva upisano u registar poljoprivrednih gazdinstava u skladu sa propisima kojima se uređuje ta oblast, koje vodi poslovne knjige u skladu sa ovim zakonom i porez na prihode od samostalne delatnosti plaća na oporezivu dobit) i
- preduzetnik drugo lice (fizičko lice koje je obveznik poreza na dodatu vrednost u skladu sa zakonom kojim se uređuje porez na dodatu vrednost, kao i svako drugo fizičko lice koje obavlja delatnost nezavisno od toga da li je ta delatnost registrovana i porez na prihode od samostalne delatnosti plaća na oporezivu dobit) u smislu zakona koji uređuje porez na dohodak građana.
To znači da je pored pravnih lica i preduzetnika, svako udruženje koje vrši promet na malo i ostvaruje prihode sa tržišta od prodaje dobara, odnosno pružanja usluga, kao i svako fizičko lice - obveznik poreza na dodatu vrednost i fizičko lice koje obavlja poljoprivrednu delatnost a koje se opredelilo da vodi poslovne knjige, u obavezi da u prelaznom periodu nabavi elektronski fiskalni uređaj i svaki izvršeni promet na malo i primljeni avans evidentira u skladu sa novim zakonom.
Na kraju, Uredba propisuje koji su izuzeci od ovog opšteg pravila.
Naime, odredbom člana 4. stav 3. Zakona je propisano da Vlada može, polazeći od tehničkih i funkcionalnih karakteristika elektronskih fiskalnih uređaja i specifičnosti određene delatnosti, na zajednički predlog ministarstva nadležnog za poslove finansija i ministarstva nadležnog za poslove trgovine, odrediti delatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza evidentiranja prometa na malo preko elektronskog fiskalnog uređaja u smislu stava 2. ovog člana.
To znači da svi obveznici fiskalizacije koji vrše promet na malo u okviru delatnosti koje nisu izuzete Uredbom, imaju obavezu da svoje poslovanje usklade sa novim sistemom fiskalizacije u prelaznom periodu do 30.4.2022. godine.
S tim u vezi, a uzimajući u obzir usvojene izmene, obaveza fiskalizacije ne postoji u pogledu sledećih delatnosti:
• Prodaja poljoprivrednih proizvoda na pijačnim tezgama i sličnim objektima i drugim mestima u skladu sa posebnim propisima kojima se uređuju male količine primarnih proizvoda životinjskog porekla, odnosno hrane biljnog porekla koje služe za snabdevanje potrošača, kao i drugim mestima u skladu sa zakonom kojim se uređuje trgovina od strane fizičkog lica koje:
- prodaje sopstvene poljoprivredne proizvode;
- od prodaje navedenih dobara ostvaruje drugi prihod u smislu člana 85. stav 1. tačka 15) Zakona o porezu na dohodak građana, koji je izuzet od obaveze plaćanja poreza u smislu člana 85. stav 14. istog zakona (kako nam je pojašnjeno od strane predstavnika Ministarstva finansija), što je slučaj kada ovaj prihod ostvaruju sledeća fizička lica:
- nosioci poljoprivrednog gazdinstva;
- koja doprinose za obavezno socijalno osiguranje plaćaju po rešenju kao osiguranici po osnovu poljoprivredne delatnosti, u skladu sa zakonom kojim se uređuju doprinosi za obavezno socijalno osiguranje;
- korisnici poljoprivredne penzije.
• Koje obavljaju obveznici fiskalizacije a koji naknadu za prodata dobra, odnosno pružene usluge fizičkim licima naplaćuju ispostavljanjem računa o obračunu potrošnje preko mernih instrumenata (grejanje, gas, telefon, električna energija, voda i dr.).
• U okviru sledećih oblasti, grana, odnosno grupa delatnosti:
49.31 |
Gradski i prigradski kopneni prevoz putnika; |
49.32 |
Taksi prevoz; |
51.10 |
Vazdušni prevoz putnika u delu koji se odnosi na međunarodni prevoz putnika; |
52.21 |
Uslužne delatnosti u kopnenom saobraćaju u delu koji se odnosi na naplatu i održavanje: |
53.10 |
Poštanske aktivnosti javnog servisa; |
61 |
Telekomunikacije; |
64 |
Finansijske usluge, osim osiguranja i penzijskih fondova; |
65 |
Osiguranje, reosiguranje i penzijski fondovi, osim obaveznog socijalnog osiguranja; |
66 |
Pomoćne delatnosti u pružanju finansijskih usluga i osiguranju; |
69.10 |
Pravni poslovi izuzev aktivnosti javnih beležnika i izvršitelja; |
75.00 |
Veterinarske delatnosti - Primarna terenska zdravstvena zaštita životinja, poslovi iz Programa mera zdravstvene zaštite životinja, poslovi dezinfekcije i deratizacije u objektima u kojima se drže i uzgajaju životinje i aktivnosti na sprečavanju pojavljivanja, širenja i suzbijanja zaraznih bolesti životinja; |
84.30 |
Obavezno socijalno osiguranje; |
85 |
Obrazovanje, osim delatnosti iz grane 85.5 - Ostalo obrazovanje; |
86 |
Zdravstvene delatnosti - zdravstvene usluge koje se obezbeđuju iz sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja; |
87 |
Socijalna zaštita sa smeštajem; |
88 |
Socijalna zaštita bez smeštaja; |
92 |
Kockanje i klađenje u delu koji se odnosi na igre na sreću čiji je priređivač Državna lutrija Srbije, kao i za igre na sreću za koje priređivač u elektronskoj formi dostavlja podatke o izvršenom prometu organu nadležnom za igre na sreću, u skladu sa propisima; |
94.91 |
Delatnost verskih organizacija. |
• Komunalne delatnosti koje se vrše u skladu sa Zakonom o komunalnim delatnostima.
Međutim, kao što je prethodno pojašnjeno, promet na malo u okviru delatnosti upravljanje grobljima i sahranjivanje; pogrebna delatnost; upravljanje javnim parkiralištima koja se ne naplaćuju putem trećih lica, odnosno telekomunikacionih operatora ipružanje usluga na pijacama, i to: izdavanje u zakup objekata, tezgi i prostora na njima, od 1. maja 2022. godine moraće da se evidentira preko fiskalnih uređaja.
• Poslovi iz Pravilnika o određivanju poslova koji se smatraju starim i umetničkim zanatima, odnosno poslovima domaće radinosti, načinu sertifikovanja istih i vođenju posebne evidencije izdatih sertifikata ("Sl. glasnik RS", br. 56/2012), osim kamenorezačkog zanata iz člana 2. stav 2. tačka 26) tog pravilnika.
•Pojedine delatnosti u okviru sledećih grupa, i to:
47.99 Ostala trgovina na malo izvan prodavnica, tezgi i pijaca - prodaja preko putujućih prodavaca - ulična prodaja sladoleda, lozova, kokica i štampe - kolporteri;
96.09 Ostale nepomenute lične uslužne delatnosti - aktivnost čistača cipela, nosača, lica za naplatu parkiranja automobila.
Dakle, kada su u pitanju delatnosti u okviru šifre 47.99 i šifre 96.09, potrebno je imati u vidu da su izuzete samo delatnosti koje su propisane Uredbom. To znači da se promet na malo u okviru ostalih delatnosti koje pripadaju ovim grupama u skladu sa Uredbom o klasifikaciji delatnosti ("Sl. glasnik RS", br. 54/2010), kao što je primera radi prodaja putem automata ili izvođenje astroloških i spiritističkih seansi, mora evidentirati preko fiskalnog uređaja u skladu sa novim Zakonom.
• Isporuka hrane i pića i prigodnih suvenira na kulturnim i sportskim manifestacijama, muzičkim festivalima, sajmovima, izložbama, vašarima i sličnim manifestacijama kod kojih se plaćanje dobara i usluga vrši internim karticama izdatim od strane organizatora manifestacije, pod uslovom da se podaci o vrsti dobra, količini, maloprodajnoj ceni i poreskoj stopi obezbeđuju elektronskim putem, više se ne nalazi na listi delatnosti koje su izuzete od predmetne obaveze.
Imajući u vidu sve navedeno, kao što možemo primetiti nova Uredba propisuje određene izuzetke od obaveze evidentiranja prometa preko elektronskog fiskalnog uređaja, kojih je dosta manje u odnosu na stari Zakon o fiskalnim kasama ("Sl. glasnik RS", br. 135/2004 i 93/2012). Takođe, nova Uredba ne pravi razliku u pogledu obveznika fiskalizacije u zavisnosti od načina oporezivanja (da li je u pitanju preduzetnik paušalac ili ne), što dovodi do toga da su mnoge delatnosti koje su bile izuzete od obaveze evidentiranja u slučaju kada ih obavlja preduzetnik paušalac, sada obuhvaćene novim sistemom fiskalizacije.
Isto se odnosi i na promet na malo bez direktnog kontakta sa kupcem, odnosno korisnikom usluga. Dakle, bez obzira na način plaćanja (da li je u gotovini ili npr. direktno na račun obveznika), i bez obzira na način isporuke, svaki promet na malo putem interneta (u okviru delatnosti koje nisu izuzete Uredbom), mora se evidentirati preko fiskalnog uređaja.
Ana Đorđević