Zastava Bosne i Hercegovine

Propis - analitički prikaz promena

ZAKON O REPRODUKTIVNOM MATERIJALU ŠUMSKOG DRVEĆA

("Sl. glasnik RS", br. 135/2004, 8/2005 - ispr., 41/2009 i 19/2025)

Objavljeno: 19.03.2025.


PRIMER

III PROIZVODNJA REPRODUKTIVNOG MATERIJALA

[ČLAN 9 IZMENA I DOPUNA ZAKONA]

Član 15

Proizvodnjom reproduktivnog materijala može da se bavi preduzeće, drugo pravno lice i preduzetnik (u daljem tekstu: proizvođač reproduktivnog materijala) koje ispunjava sledeće uslove:

1) da je vlasnik, odnosno korisnik priznatog polaznog materijala, matičnjaka ili šumskog rasadnika;

2) da raspolaže odgovarajućom opremom za proizvodnju reproduktivnog materijala;

3) da raspolaže skladišnim prostorom za odvojen smeštaj, čuvanje i pakovanje nedorađenog i dorađenog reproduktivnog materijala, a semena po partijama, koji obezbeđuje očuvanje njegovog kvaliteta i zdravstvenog stanja;

4) da ima obezbeđeno stručno rukovođenje poslovima proizvodnje reproduktivnog materijala (prijavljivanje proizvodnje, obezbeđivanje i čuvanje propisane dokumentacije, smeštaj i čuvanje reproduktivnog materijala i sl.).

Stručno rukovođenje poslovima proizvodnje reproduktivnog materijala može da vrši lice koje je diplomirani inženjer šumarstva, osim odseka prerade drveta, ili diplomirani inženjer pejzažne arhitekture, koji je u radnom odnosu ili je angažovan po osnovu ugovora za rad van radnog odnosa kod proizvođača reproduktivnog materijala.

[Stručno rukovođenje poslovima proizvodnje reproduktivnog materijala može da vrši diplomirani inženjer šumarstva - odsek za šumarstvo, sa položenim stručnim ispitom, koji je zasnovao radni odnos kod proizvođača reproduktivnog materijala.]

Lice iz stava 2. ovog člana može da stručno rukovodi poslovima proizvodnje reproduktivnog materijala u najviše tri šumska rasadnika.

Ispunjenost uslova iz stava 1. ovog člana utvrđuje ministar.

[ČLAN 10 IZMENA I DOPUNA ZAKONA]

Član 16

Ministarstvo ustanovljava i vodi registar matičnjaka, šumskih rasadnika i rasadnika ukrasnog drveća i žbunja.

Ministarstvo vrši upis matičnjaka, šumskih rasadnika i rasadnika ukrasnog drveća i žbunja u registar iz stava 1. ovog člana na osnovu prijave proizvođača.

Registar iz stava 1. ovog člana sadrži podatke o: datumu upisa u registar, registarskom broju, nazivu vlasnika, odnosno korisnika, lokaciji i površini matičnjaka, šumskog rasadnika, odnosno rasadnika ukrasnog drveća i žbunja.

Brisaće se iz registra proizvođač reproduktivnog materijala, koji:

1) ne ispunjava uslove iz člana 15. ovog zakona,

ili

2) nije podneo prijavu za kontrolu proizvodnje u periodu od najmanje dve godine.

Član 17

Proizvođač reproduktivnog materijala je dužan da vodi knjigu evidencije reproduktivnog materijala.

Knjiga evidencije iz stava 1. ovog člana sadrži: broj rešenja o utvrđivanju uslova za proizvodnju reproduktivnog materijala, ime lica koje obavlja poslove stručnog rukovođenja proizvodnjom reproduktivnog materijala, pregledni plan rasadnika i matičnjaka sa jasno označenim delom gde se proizvodi reproduktivni materijal vrsta iz člana 3. ovog zakona, vrstu, odnosno sortu i starost reproduktivnog materijala, količinu ukupno primljenog, proizvedenog, prodatog i uništenog reproduktivnog materijala, podatke o načinu proizvodnje, vrsti i datumu izvođenja radova.

Član 18

Sadni materijal u rasadniku, odnosno matičnjaku, mora biti obeležen jasno vidljivim oznakama koje sadrže podatke o vrsti (narodni i naučni naziv) i starosti sadnog materijala.

Član 19

O vrsti i količini reproduktivnog materijala proizvedenog do 31. oktobra tekuće godine proizvođač je dužan da obavesti ministarstvo najkasnije do 15. novembra tekuće godine.

Uvoznik reproduktivnog materijala je dužan da obavesti ministarstvo o vrsti i količini uvezenog reproduktivnog materijala najkasnije u roku od 15 dana od dana uvoza.

IV KONTROLA PROIZVODNJE REPRODUKTIVNOG MATERIJALA

[ČLAN 11 IZMENA I DOPUNA ZAKONA]

Član 20

Proizvodnja reproduktivnog materijala podleže obaveznoj kontroli jednom u toku vegetacije.

Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana kontrola proizvodnje reproduktivnog materijala topola i vrba vrši se dva puta u toku vegetacije.

Kontrolu proizvodnje reproduktivnog materijala (u daljem tekstu: kontrola proizvodnje) vrši ministarstvo.

Stručne poslove kontrole proizvodnje ministarstvo može da poveri preduzeću ili drugom pravnom licu iz člana 10. stav 3 [2]. ovog zakona.

Član 21

Proizvođač reproduktivnog materijala dužan je da podnese ministarstvu prijavu za kontrolu proizvodnje najkasnije do 30. aprila tekuće godine.

[ČLAN 12 IZMENA I DOPUNA ZAKONA]

Član 22

Ministarstvo izdaje uverenje o poreklu reproduktivnog materijala za partiju semena, odnosno pošiljku delova biljaka ili sadnog materijala proizvedenog u skladu sa odredbama ovog zakona i propisa donetih na osnovu njega.

Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana ministarstvo izdaje uverenje o poreklu reproduktivnog materijala za pošiljku semena nastalu mešanjem selekcionisanog ili semena poznatog porekla koje potiče od dva ili više semenskih objekata unutar iste kategorije i istog regiona provenijencije ili iz istog semenskog objekta za seme sakupljeno u različitim godinama, koje mora da sadrži podatke o registarskim brojevima sastavnih delova smeše.

[Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana ministarstvo izdaje uverenje o poreklu za pošiljku semena nastalu mešanjem selekcionisanog ili semena poznatog porekla koje potiče od dva ili više semenskih objekata unutar iste kategorije i istog regiona provenijencije ili iz istog semenskog objekta za seme sakupljeno u različitim godinama.]

Ako je predviđeno naknadno vegetativno razmnožavanje selekcionisanog, kvalifikovanog ili testiranog reproduktivnog materijala, izdaje se novo uverenje o poreklu, a materijal se odvojeno čuva radi njegove identifikacije.

Proizvođač, odnosno dobavljač reproduktivnog materijala dužan je da pre stavljanja reproduktivnog materijala u promet pribavi uverenje o poreklu.

Proizvođač, odnosno dobavljač podnosi ministarstvu zahtev za izdavanje uverenja o poreklu semena i delova biljaka najkasnije u roku od 30 dana od dana proizvodnje, odnosno dorade reproduktivnog materijala.

Ministarstvo izdaje uverenje o poreklu iz stava 1. ovog člana u roku od 15 dana od dana prijema urednog zahteva.

Član 23

Ministar bliže propisuje: način i postupak vršenja kontrole proizvodnje, obrazac prijave za kontrolu proizvodnje, obrazac zapisnika o kontroli u toku procesa proizvodnje i obrazac uverenja o poreklu reproduktivnog materijala.

Član 24

Troškove kontrole proizvodnje snosi proizvođač i uplaćuje na odgovarajući račun za uplatu javnih prihoda budžeta Republike.

Visina troškova utvrđuje se u skladu sa propisima o naknadama troškova u upravnom postupku.

V DORADA REPRODUKTIVNOG MATERIJALA

Član 25

Dorada semena obuhvata sušenje, trušenje, čišćenje, kalibriranje, pakovanje, zatvaranje ambalaže, plombiranje, smeštaj i čuvanje.

Dorada semena obuhvata i dezinfekciju i dezinsekciju, kao i tretiranje semena bakterijskim i biostimulatorskim sredstvima.

Dorada sadnica i vegetativnih delova obuhvata klasiranje, pakovanje, smeštaj i čuvanje.

[ČLAN 13 IZMENA I DOPUNA ZAKONA]

Član 26

Doradom reproduktivnog materijala može da se bavi preduzeće, drugo pravno lice ili preduzetnik (u daljem tekstu: dorađivač) koji ispunjava sledeće uslove:

1) da ima obezbeđen radni prostor i opremu za doradu i čuvanje reproduktivnog materijala, odvojeno po partijama;

2) da stručno rukovođenje poslovima dorade reproduktivnog materijala vrši lice koje je diplomirani inženjer šumarstva, osim odseka prerade drveta, ili diplomirani inženjer pejzažne arhitekture, sa najmanje dve godine radnog iskustva u struci.

[2) da stručno rukovođenje poslovima dorade reproduktivnog materijala vrši lice koje je diplomirani inženjer šumarstva - odsek za šumarstvo sa najmanje dve godine radnog iskustva i položenim stručnim ispitom.]

 

Potpunom tekstu mogu pristupiti samo pretplatnici na pravnu bazu Paragraf Lex. Za više informacija,
pogledajte https://www.paragraf.rs/strane/pravna_baza_paragraf.html