Zastava Bosne i Hercegovine

UREDBA O BLIŽIM USLOVIMA I NAČINU OSTVARIVANJA PRAVA NA NOVČANA SREDSTVA ZA IZGRADNJU, UČEŠĆE U KUPOVINI, ODNOSNO KUPOVINU PORODIČNO-STAMBENE ZGRADE ILI STANA PO OSNOVU ROĐENJA DETETA: Majke koje su dobile dete od početka 2022. godine, bez obzira koje im je dete po redu rođenja, mogu da se prijave u roku od godinu dana za dodelu bespovratne državne pomoći za kupovinu prvog stana ili kuće. Zahtev se podnosi službi za dečju zaštitu u jedinici lokalne samouprave


Uz pomoć mera pronatalitetne politike, koje su na snazi od 1. januara, sve majke koje su dobile dete od početka ove godine, bez obzira koje im je dete po redu rođenja, mogu da se prijave u roku od godinu dana za dodelu bespovratne državne pomoći za kupovinu prvog stana ili kuće.

Uredba o bližim uslovima i načinu ostvarivanja prava na novčana sredstva za izgradnju, učešće u kupovini, odnosno kupovinu porodično-stambene zgrade ili stana po osnovu rođenja deteta ("Sl. glasnik RS", br. 25/2022 – dalje: Uredba), kojom su propisani uslovi o dodeli državne pomoći za kupovinu prvog stana ili kuće po osnovu rođenja deteta, u maksimalnom iznosu od 20.000 evra, na snazi je od 19. februara 2022. godine.

Majke imaju pravo na učešće države pri kupovini prvog stana ili kuće, izgradnji kuće, kao i subvenciju prilikom podizanja kredita za ove namene. Novčana sredstva koja dobiju po ovom osnovu su bespovratna. Zahtev se podnosi službi za dečiju zaštitu u jedinici lokalne samouprave, prema mestu prebivališta, navode u resornom Ministarstvu.

Uredbom je propisano da će ovako stečena imovina biti uknjižena na ime majke i ne može biti predmet prodaje narednih pet godina od momenta sticanja vlasništva. Osnovni uslovi za državnu pomoć su da majka u vlasništvu ili suvlasništvu nema nekretninu i da prihodi bračnih partnera nisu veći od dve prosečne plate na republičkom nivou.

“Najveće učešće u iznosu od 50 odsto cene kuće ili stana, država je opredelila za nedovoljno razvijena područja. Izgradnju ili kupovinu kuće ili stana u drugim opštinama, država bespovratno subvencioniše sa 20 odsto od cene nekretnine do maksimalnog iznosa od 20.000 evra”, navode u Ministarstvu za brigu o porodici i demografiju.

Komentarišući propisane uslove za dobijanje bespovratnih sredstava za rešavanje stambenog pitanja, urednica roditeljskog portala Bebac Jasmina Mihnjak navodi da je sama ideja dobra, međutim, kako ocenjuje, ovo je više socijalna mera jer postoji uslov koji se odnosi na primanja, a sa druge strane mera je direktno usmerena ka tome da se prvo dobije dete, pa tek onda dobije pomoć, umesto da se podrže porodice koje već imaju decu.

“Ovo je već neka priča koju smo mogli da vidimo u Vojvodini, kada je pokrajina donela odluku da pomogne u kupovini nekretnina za parove koji dobiju treće dete. I čini mi se da je u praksi izuzetno mali broj roditelja koji su uspeli da dobiju pomoć i to je nešto što očekujemo da će se desiti jer su navedeni uslovi takvi da u velikoj meri ne podržavaju i ne pomažu ljudima koji već imaju problem i koji imaju dete, a žive u zajednicama i malim prostorima i ne proširuju svoju porodicu baš iz tog razloga”, ističe ona.

Ono što njoj najviše “bode oči” kada je reč o uslovima, jeste deo koji tiče toga da roditelji prvo treba da dobiju dete, pa tek onda mogu da traže subvenciju za kupovnu nekretnina.

“Neko ko već ima dete ne može da konkuriše, već tek po rođenju deteta i to u prvoj godini života deteta, kada nije vreme u kom roditelji treba da se bave kupovinom nekretnina, već treba da imaju svoj stan, kuću, ili makar da mogu da odu iz zajednice, ili prošire prostor u kom treba da žive”, zaključuje urednica roditeljskog portala Bebac Jasmina Mihnjak.

Kako se navodi u samoj odluci, objavljenoj u Službenom glasniku, pravo na novčana sredstva za izgradnju, učešće u kupovini, odnosno kupovinu kuće ili stana po osnovu rođenja deteta u 2022. godini, može ostvariti podnosilac zahteva, i to:

  • za izgradnju kuće u jedinicama lokalne samouprave koja su utvrđena kao devastirana područja u skladu sa propisom kojim se utvrđuje razvijenost regiona i jedinica lokalne samouprave u visini 50 odsto vrednosti radova na izgradnji kuće na osnovu tehničkog opisa sa popisom radova i predmerom i predračunom radova koji je overen od strane odgovornog projektanta;
  • za izgradnju kuće u ostalim jedinicama lokalne samouprave – u visini 20 odsto vrednosti radova na izgradnji kuće na osnovu tehničkog opisa sa popisom radova i predmerom i predračunom radova koji je overen od strane odgovornog projektanta;
  • za kupovinu kuće ili stana – u visini 20 odsto vrednosti nepokretnosti procenjene od strane nadležnog poreskog organa, a najviše u iznosu od 20 odsto kupoprodajne cene utvrđene predugovorom o kupoprodaji nepokretnosti;
  • za učešće u kupovini kuće ili stana putem stambenog kredita – u iznosu od 20 odsto procenjene vrednosti nepokretnosti na osnovu koje se odobrava kredit, a najviše u iznosu od 20 odsto kupoprodajne cene utvrđene predugovorom o kupoprodaji nepokretnosti

“Ministarstvo za brigu o porodici i demografiju i Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja će u narednim danima sačiniti Instrukciju koja će sadržati sve detalje i informacije neophodne za ostvarivanje ovog prava, koja će biti dostavljena jedinicama lokalne samouprave”, ističu u resornom Ministarstvu.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Biznis, Marija Jovanović, 22.02.2022.
Naslov: Redakcija