PREDLOG ZAKONA O KLIMATSKIM PROMENAMA: Uspostavljanje sistema za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte
Uspostavljanje sistema za smanjenje emisije gasova sa efektom staklene bašte (GHG) i prilagođavanje na izmenjene klimatske uslove, to su najznačajniji efekti koje će doneti usvajanje zakona o klimatskim promenama, izjavila je ministarka zaštite životne sredine Irena Vujović.
Vlada Republike Srbije je utvrdila Predlog zakona o klimatskim promenama, koji je zatim upućen Narodnoj skupštini Republike Srbije u dalju proceduru.
- Očekujem da će se, u skladu sa procedurom Parlamenta, ovaj predlog u narednom periodu naći pred poslanicima. Po njegovom usvajanju, dobićemo pravni okvir za dalje korake kojima je cilj da se smanji emisija gasova sa efektom staklene bašte i da se brže prilagođavamo izmenjenim klimatskim uslovima. To je naš cilj i jedan od pet strateških ciljeva Evropske unije, kao i osnova zelene i cirkularne ekonomije - rekla je Vujović.
Vujović je naglasila da je Predlog zakona rezultat saradnje i zalaganja svih nadležnih resora u Vladi. Predlog zakona predviđa donošenje Strategije niskougljeničnog razvoja Republike Srbije sa Akcionim planom u roku od dve godine, čije će važenje biti deset godina od stupanja na snagu ovog propisa.
Ministarka Vujović je dodala da će se, njegovim usvajanjem ispuniti obaveze prema međunarodnoj zajednici, odnosno Okvirnoj Konvenciji UN o promeni klime i sporazuma iz Pariza.
- To će biti još jedan korak koji nas približava pravnim tekovinama Evropske unije - rekla je Vujović.
Predloženim zakonom Srbija zadržava pravo da kreira zakonodavni okvir i postavlja ciljeve razvoja, uzimajući u obzir sve specifičnosti privrednog i energetskog sektora i druge nacionalne socio-ekonomske parametre.
Izvor: Vebsajt Blic, 26.02.2021.Naslov: Redakcija