Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKON O PENZIJSKOM I INVALIDSKOM OSIGURANJU: Podrška predlogu za ukidanje penala zbog prevremenog penzionisanja


Predstavnici Udruženja sindikata penzionisanih vojnih lica Srbije podržavaju inicijative članova drugih sindikata za ukidanje doživotnog smanjenja penzija zbog odlaska u prevremenu starosnu penziju sa 40 godina radnog staža, kako je utvrđeno izmenama Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju 2014. godine.

Od 1. januara 2015. kada je ovo pravo uvedeno u Zakon o PIO do 31. decembra 2021. ukupno 62.321 penzioner plaća penale za prevremeno penzionisanje, piše dnevni list Politika.

U udruženju smatraju da je reč o neutemeljenom obrazloženju izmena zakona, da će prevremeni starosni penzioneri duže primati penziju i tako opteretiti penzijski fond. Iako su u međuvremenu pokretane inicijative da se penali ukinu aktuelna vlast to nije prihvatila, kaže predsednik ovog udruženja Jovan Tamburić.

“Udruženje sindikata penzionisanih vojnih lica Srbije je u predlogu zakona o izmenama i dopunama Zakona o PIO preporučio ukidanje penala po sticanju godina za starosnu penziju, čime bi se ukinula nepravda i diskriminacija penzionera sa 40 godina staža kojima su prinadležnosti smanjene i do 20 odsto. Novca za ukidanje penala i ispravljanje drugih nedostataka u penzijskom sistemu Srbije ima, jer je učešće troškova za penzije smanjeno sa 11 na devet odsto BDP-a. Razlika u smanjenju troška za prinadležnosti je veća od milijardu evra godišnje što je dovoljno za povraćaj neisplaćenih penzija od 2014. do 2018. godine, ukidanje navedenog smanjenja, vanredno usklađivanje zbog zaostajanja za inflacijom, izjednačavanje i podizanje najnižih penzija”, objašnjava Tamburić.

Da novca ima dokazuje i nelogično smanjenje stope doprinosa za PIO izmenama Zakona o doprinosima obaveznog socijalnog osiguranja u 2019. i 2021. godini, kojim je ona sa 26 smanjena na 25 odsto tako što su obaveze poslodavaca umanjene sa 12 na 11 procenata.

“Tako su godišnji prihodi penzijskog fonda smanjeni za četiri odsto ili 26 milijardi dinara (oko 220 miliona evra) u 2022. godini”, naglašava Tamburić.

On navodi da je aktuelna vlast rasterećenje privrede i poslodavaca mogla da izvrši na račun budžeta tako što bi smanjila porez na zarade zaposlenih, ali je iz nekog razloga htela da smanji izvorne prihode RF PIO.

Ovakvom odlukom najviše su zakinuti penzioneri sa 60 godina života i 40 radnog staža. To je oko 20 odsto, odnosno 4,03 procenta po godini koja nedostaje. U prilog tome da bi novac ipak mogao da se nađe i ovi penali ukinu posle 65 godina starosti potvrđuju i podaci penzijskog fonda da se prinadležnosti za kategoriju zaposlenih koji čine 85 odsto ukupnog broja penzionera poslednja tri meseca isplaćuju od uplaćenih doprinosa, što je u velikoj meri rasterećenje za budžet. Ukupne dotacije iz republičke kase za isplatu penzija svedene su posle nekoliko decenija na 14,8 odsto, piše Politika.

Kako je potvrdio i Relja Ognjenović, zamenik direktora Fonda PIO, ukupno naplaćeni doprinosi za PIO od 1. januara do 31. maja ove godine su za 3,3 milijarde dinara viši od finansijskog plana, a u odnosu na prvih pet meseci 2021. u ovoj godini je naplaćeno više izvornih prihoda za 20,5 milijardi dinara.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Biznis, 31.07.2022.
Naslov: Redakcija