Zastava Bosne i Hercegovine

UREDBA O ODREĐIVANJU DELATNOSTI KOD ČIJEG OBAVLJANJA NE POSTOJI OBAVEZA EVIDENTIRANJA PROMETA NA MALO PREKO ELEKTRONSKOG FISKALNOG UREĐAJA: Pijačni prodavci čekaju novo rešenje Ministarstva u vezi fiskalizacije


Predstavnik Udruženja pijačnih prodavaca Srđan Praštalo rekao je da pijačni prodavci čekaju Ministarstvo finansija da odluči o meri koja će naslediti odredbu važeće Uredbe o određivanju delatnosti kod čijeg obavljanja ne postoji obaveza evidentiranja prometa na malo preko elektronskog fiskalnog uređaja ("Sl. glasnik RS", br. 32/2021, 117/2021 i 51/2022), kojom je odloženo uvođenje fiskalnih kasa na pijace, a koja ističe 1. januara 2023. godine.

On je izjavio da su pijačni prodavci imali sastanak u Ministarstvu finansija i da sa drugim ministarstvima aktivno rade na rešenjima koja bi trebalo da naslede privremeno rešenje o odlaganju uvođenja fiskalnih kasa na pijace.

“Sa drugim ministarstvima radimo na unapređenju pijačne delatnosti i na rešenjima kako pijaca može uopšte da preživi”, rekao je Praštalo.

Na pitanje da li udruženja pijačnih prodavaca imaju neke predloge za Ministarstvo, rekao je da oni ne odustaju od svojih zahteva i da u okviru pregovora rade na nalaženju najboljih rešenja za pijačne prodavce.

Podsetio je da je glavni razlog za proteste tokom marta i aprila ove godine bila “iznenadna odluka Ministarstva da se pijace fiskalizuju i da pijace nisu bile spremne za to”.

“Ostavljamo za sada odluku na Ministarstvu finansija, da oni prvi izađu sa nekim rešenjem i informacijama. Ne bi bilo fer da to mi prvi uradimo, a za sada smo optimisti”, rekao je Praštalo.

Po njegovim procenama, pijačnih prodavaca u Srbiji ima “bar 50.000”, a problem je u tome kako stvoriti optimalne uslove da bi svi bili registrovani i da bi država mogla da naplati porez.

“To je potrebno da bi pijaca preživela konkurentsku utakmicu s ostalima. Naš najveći problem je konstantan pad prometa na pijacama u Srbiji koji se uočava već 15-20 godina. Prosek godina ljudi koji se bave pijačnom prodajom je konstantno u rastu što znači da ovo nije atraktivna grana privrede”, rekao je on.

Dodao je da su kupci uličnih prodavaca uglavnom penzioneri koji su sada, kada je visoka inflacija, najugroženiji pa je zbog toga pao i promet.

Istakao je da su pijačni prodavci zahvalni Ministarstvu finansija na odluci da odloži uvođenje fiskalizacije na pijace, “koja je privremeno spasla pijačne prodavce”.

Zakon o fiskalizaciji ("Sl. glasnik RS", br. 153/2020 i 96/2021) se primenjuje od 1. novembra 2021. godine, a proširio je broj trgovaca obaveznih da izdaju fiskalne račune.

Pijačni prodavci su u toku marta i aprila ove godine protestovali nekoliko puta, nezadovoljni Zakonom koji je propisivao da od 1. maja i oni moraju da izdaju fiskalne račune, a potom je doneta odluka da pijačni prodavci do 1. januara 2023. godine budu izuzeti iz sistema fiskalizacije “dok se ne nađe najadekvatnije rešenje” kojeg još nema.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Biznis, 29.11.2022.
Naslov: Redakcija