ZAKON O RADU: Uticaj određivanja pritvora na radni odnos kod poslodavca
Nisu česte situacije u srpskom poslovnom okruženju da određeno zaposleno lice bude lišeno slobode i da mu se pri tome odredi mera pritvora, ali se nesporno dešavaju. Zaposleno lice je od tog trenutka praktično onemogućeno da ispunjava svoja radna zaduženja shodno ugovoru o radu, koji je zaključilo sa poslodavcem.
Nameću se pitanja šta bi u tom slučaju trebalo da uradi poslodavac, kao i koja su prava i obaveze zaposlenog kojem je određen pritvor?
Zaposlenom ne prestaje radni odnos, već se udaljuje sa rada od prvog dana pritvora, dok pritvor traje. Uz to, zaposleni ima pravo na naknadu zarade u visini jedne četvrtine osnovne zarade, a ukoliko izdržava porodicu u visini jedne trećine osnovne zarade. Ovo je propisani zakonski minimum, a diskreciono pravo poslodavca je da utvrdi naknadu zarade u višem iznosu ukoliko želi.
Poslodavac bi stoga trebalo da donese rešenje na osnovu kojeg se zaposleni privremeno udaljava sa rada dok traje pritvor i da u okviru istog odredi u kom obimu zaposleni stiče pravo na naknadu zarade. Od slučaja do slučaja se usled različitih okolnosti za određivanje mere pritvora mogu javiti poteškoće u pogledu ličnog uručenja ili dostavljanja ovakvog rešenja zaposlenom, ali je u većini slučajeva ključ komunikacija i razmena informacija sa pritvorskom jedinicom i/ili braniocem zaposlenog.
Treba ukazati i da se naknada zarade zaposlenom isplaćuje na teret organa koji je odredio pritvor. Poznato je da su u Srbiji česta kašnjenja kada su u pitanju novčane isplate od strane državnih organa. Stoga bi u praksi poslodavac mogao da vrši mesečnu isplatu naknade zarade zaposlenom i da se potom refundira (najviše do minimalnog iznosa predviđenog zakonom) od strane organa koji je odredio pritvor.
Na kraju bi se moglo zaključiti da privremeno udaljenje zaposlenog sa rada dok traje pritvor ne može da bude osnov za otkaz ugovora o radu, niti predstavlja sankciju u vezi sa radno-pravnim angažmanom zaposlenog kod poslodavca. U pitanju je svojevrsna preventivna i privremena mera koja se izriče zaposlenom dok je u radnom odnosu i za vreme čijeg trajanja zaposleni ostvaruje pravo na naknadu zarade, pod uslovima i na način bliže uređen odredbama Zakona o radu("Sl. glasnik RS", br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017 - odluka US, 113/2017 i 95/2018 - autentično tumačenje).
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Izvor: Vebsajt Lawlife, Goran M. Ćiraković, advokat, 01.10.2024.
Naslov: Redakcija