ZAKON O UTVRĐIVANJU ČINJENICA O STATUSU NOVOROĐENE DECE ZA KOJU SE SUMNJA DA SU NESTALA IZ PORODILIŠTA U REPUBLICI SRBIJI: Tri udruženja rodite-lja koji sumnjaju da su im novorođenčad oteta negoduju zbog nepostupanja tužilaca, ote-žanog prikupljanja dokaza, ali i politizacije ove teme
Predstavnici tri udruženja roditelja koji sumnjaju da su im bebe otete na rođenju odlučili su da upute urgenciju Republičkom javnom tužilaštvu. Ovaj potez usledio je, kako su objasnili nakon jučerašnje sednice Komisije za istrage o nestalim bebama, zbog nepostupanja tužilaca u tri slučaja zbog kojih su podneli krivične prijave protiv navodnih otmičara dece.
– Reč je o slučajevima o kojima smo prikupili podatke i podneli prijave nadležnim tužilaštvima pre dve i tri godine. Jedan od postupaka vodi se pred Višim tužilaštvom u Sremskoj Mitrovici, ali nemamo nikakve povratne informacije i ne znamo da li je vođena istraga. Reč je o slučaju u kojem je jedan par bebu staru tri dana upisao kao rođenu, iako se žena nije porodila. Upravo je to jedan od modela na koji nailazimo kada je reč o krađi beba – fiktivan upis porođaja. Tužilaštva su dužna da reaguju po našim prijavama i da nas o tome obaveštavaju, ali se to ne dešava. Zbog toga smo tražili i taj zahtev ponavljamo – da se osnuje posebno tužilaštvo koje bi se bavilo samo ovim slučajevima – kaže Radiša Pavlović, predsednik Udruženja za istinu i pravdu o bebama i član vladine komisije.
On je podsetio i na slučaj Mlađana Radivojevića, kojem je DNK analiza potvrdila sumnje da je otet od biološke porodice, a njegovoj majci Milici da nije istina ono što joj je rečeno u bolnici – da joj je beba preminula. Put do istine je bio težak budući da su, svedoči Pavlović, nadležni centri za socijalni rad odbijali da dostave neophodnu dokumentaciju.
– Nakon ovog dokazanog slučaja imamo puno pravo da tražimo osnivanje posebnog tužilaštva jer državni organi ne postupaju po našim prijavama i ne dostavljaju nam tražene podatke. Štetu nam nanosi i politizacije ove teme, u kojoj pojedinci obećavaju roditeljima da će s pozicije narodnih poslanika rešiti njihove slučajeve. A prethodno su odbili da učestvuju u radu komisije koja ima takva ovlašćenja da joj se svi državni organi i institucije stave na raspolaganje u prikupljanju činjenica i dokaza kako bi se došlo do istine – ukazao je Pavlović
On je dodao i da ima saznanja da je od 2007. godine uništavana dokumentacija, dok se jedan deo nalazi i u Bezbednosno-informativnoj agenciji (BIA). Komisija je odlučila da uputi direktorima Arhiva Srbije, Institutu za neonatologiju, Republičkoj javnoj tužiteljki Zagorki Dolovac i predstavnicima BIA poziv za učešće u narednim sednicama.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Naslov: Redakcija