UPOTREBA ELEKTRONSKIH DOKUMENATA U RADNIM ODNOSIMA
Poslodavci su, u želji da modernizuju svoje poslovanje i liše ga birokratske forme, zainteresovani da dokumente potpišu elektronski, ali se postavlja pitanje da li su elektronski potpisani dokumenti pravno valjani, kao i koje bi bile pravne posledice i rizici u slučaju elektronskog potpisivanja dokumenata.
- Kvalifikovani elektronski potpis ima svojstvo svojeručnog potpisa -
Iako je Zakonom o elektronskom dokumentu, elektronskoj identifikaciji i uslugama od poverenja u elektronskom poslovanju ("Sl. glasnik RS", br. 94/2017 i 52/2021), eksplicitno propisano da kvalifikovani elektronski potpis ima svojstvo svojeručnog potpisa, te da se elektronskom dokumentu ne može osporiti punovažnost, dokazna snaga, niti pisana forma - samo zato što je u elektronskom obliku, propisi koji regulišu radne odnose insistiraju na klasičnoj pisanoj formi, uz propratna specifična pravila o dostavljanju.
- Da li se može zaključiti ugovor o radu u elektronskoj formi? -
Ugovor o radu se zaključuje u najmanje tri primerka od kojih se jedan obavezno predaje zaposlenom, a ostala dva zadržava poslodavac. Ukoliko bi poslodavac zaključio ugovor o radu na određeno vreme u elektronskoj formi, zaposleni bi mogao da podnese tužbu radi utvrđenja da je zasnovan radni odnos na neodređeno vreme, pozivajući se na odredbe Zakona o radu ("Sl. glasnik RS", br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017 - odluka US, 113/2017 i 95/2018 - autentično tumačenje): Ugovor o radu zaključuje se pre stupanja zaposlenog na rad, u pisanom obliku.
Ako poslodavac sa zaposlenim ne zaključi ugovor o radu u skladu sa stavom 1. ovog člana, smatraće se da je zaposleni zasnovao radni odnos na neodređeno vreme danom stupanja na rad.
- Da li se može otkazati ugovor o radu u elektronskoj formi? -
Ugovor o radu otkazuje se rešenjem, u pisanom obliku, i obavezno sadrži obrazloženje i pouku o pravnom leku. Rešenje mora da se dostavi zaposlenom lično, u prostorijama poslodavca, odnosno na adresu prebivališta ili boravišta zaposlenog.
Ukoliko bi poslodavac u elektronskoj formi zaposlenom otkazao ugovor o radu, sasvim je izvesno da bi sud zauzeo stav da je takvo rešenje o otkazu ugovora o radu nezakonito.
- Svetli izuzeci elektronske forme u radnim odnosima -
S druge strane, jedina dva "svetla" izuzetka, za koja Zakon o radu izričito utvrđuje mogućnost dostavljanja u elektronskoj formi, jesu reše nje o korišćenju godišnjeg odmora i obračun zarade. Tome u prilog ide i mišljenje ministarstva:
- Ugovor o radu zaključuje se u pisanom obliku i otkazuje se rešenjem u pisanom obliku, kao i sva ostala rešenja o ostvarivanju prava, obaveza i odgovornosti, osim rešenja o korišćenju godišnjeg odmora i obračuna na osnovu koga je isplaćena zarada koje poslodavac može dostaviti i u elektronskoj formi. Ali, i u datim slučajevima, stav ministarstva jeste da se navedeni dokumenti dostavljaju putem scan-a, a ne upotrebom kvalifikovanog elektronskog potpisa.
- Neusklađenost propisa i nerazumevanje nadležnih organa -
Uzimajući u obzir vidnu neusklađenost propisa, nerazumevanje od strane nadležnih organa i visoko postavljenu prekršajnu odgovornost poslodavca u slučaju postupanja suprotno odredbama Zakona o radu, nesumnjivo je da postoje veliki rizici i neizvesnost ukoliko se poslodavci odluče za elektronsko potpisivanje dokumenata iz radnog prava.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Naslov: Redakcija