VLADA RS: Utvrđen Predlog zakona o budžetu za 2025. godinu
Vlada Republike Srbije počela je sednicu minutom ćutanja za poginule u nesreći koja se 1. novembra dogodila u Novom Sadu.
Na sednici je usvojen Predlog zakona o budžetu Republike Srbije za 2025. godinu i set pratećih predloga zakona. Predlog zakona o budžetu predviđa ukupne prihode i primanja u iznosu od 2.346,2 milijarde dinara, što je za 172,9 milijardi, odnosno osam odsto, više u odnosu na iznos prihoda predviđen rebalansom budžeta za ovu godinu.
Poreski prihodi planirani su u iznosu od 1.985,1 milijardu dinara (povećanje od 120,3 milijarde dinara ili 6,5 odsto), a neporeski u iznosu 325,7 milijardi dinara (povećanje od 18,4 odsto).
Predloženim budžetom predviđeni su ukupni rashodi i izdaci u iznosu od 2.660,2 milijarde dinara, dok je predviđen fiskalni deficit budžeta od tri odsto BDP-a.
Projektovana stopa privrednog rasta za 2025. godinu iznosi 4,2 odsto BDP-a, a javni dug sektora države (opšta država) projektovan je na 47,5 odsto BDP-a u 2025. godini, dok je za kapitalne investicije opredeljeno 762,9 milijardi dinara, odnosno 7,4 odsto BDP-a.
Predlogom zakona o Agenciji za osiguranje depozita, nadležnosti Agencije utvrđene su na jasniji i transparentniji način, a poslovi stečajnog ili likvidacionog upravnika obavljaće se brže, efikasnije, efektivnije i transparentnije.
Predloženim izmenjenim i dopunjenim Zakonom o igrama na sreću propisani su brojne zabrane i ograničenja za maloletna lica koja učestvuju u igrama na sreću: obaveza provere godišta lica koja ulaze u automat klubove i kladionice, proširena obaveza isticanja postera sa tekstom upozorenja o zavisnosti od kockanja i zabranom učestvovanja maloletnika i na spoljnoj strani izloga objekta, zabrana služenja hrane i alkoholnih pića sa više od pet odsto alkohola u kladionicama i automat klubovima.
Novina je i uvođenje mogućnosti samoisključenja i samoograničenja igrača, kao i zakonska rešenja za onlajn priređivače koja se odnose na informaciono-komunikacioni sistem, odnosno obaveze obezbeđivanja pristupa njihovim bazama podataka.
Takođe, uvodi se obaveza utvrđivanja identiteta igrača prilikom registracije za onlajn igre, kako bi se maloletnicima onemogućilo učešće, dok će priređivači biti u obavezi da Upravi za igre na sreću omoguće pristup njihovom linku video-nadzora, a kada je reč o udaljenosti kladionica i automat klubova od osnovnih i srednjih škola, neće više biti dovoljno samo uverenje Republičkog geodetskog zavoda, koje se izdaje na osnovu izmerene udaljenosti, već će biti obavezno i mišljenje veštaka saobraćajne struke.
Kaznene mere za nelegalno priređivanje igara na sreću predviđaju oduzimanje dozvole za priređivanje igara u automat klubu, kladionici ili u igračnici (kazina), ukoliko se samo jednom otkrije ponovljena nepravilnost u istom prostoru.
Na sednici je usvojen i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o akcizama, kojim će sistem e-akciza biti unapređen kontinuiranim praćenjem cigareta i nesagorevajućeg duvana u svim fazama prometa i proširen predmet oporezivanja akcizom na biljne proizvode za pušenje, odnosno zagrevanje i na proizvode za vodenu lulu (arome za nargilu).
Ovim rešenjima povećan je iznos refakcije plaćene akcize na 50 odsto od važećeg iznosa akcize na motorna goriva za privredne subjekte koji obavljaju delatnost drumskog prevoza putnika i tereta.
Takođe, biće regulisano oporezivanje akcizom od 1. januara 2026. godine komprimovanog prirodnog gasa za pogon prevoznih sredstava, kao i podnošenje poreske prijave za akcizu dva puta mesečno, u rokovima za plaćanje akcize od 1. januara 2026. godine.
Članovi Vlade usvojili su i Predlog zakona o izmeni Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, kojim je predviđeno da se penzija ubuduće usklađuje jedan mesec ranije, odnosno počev od penzije za mesec decembar tekuće godine, umesto počev od penzije za januar naredne godine. Time će penzionerima uvećana penzija biti isplaćena već u januaru naredne godine.
Vlada je usvojila Uredbu o utvrđivanju Kancelarije za informacione tehnologije i elektronsku upravu kao pružaoca usluge upravljanja kvalifikovanim sredstvom za kreiranje elektronskog pečata na daljinu, odnosno e–Pečata u klaudu, koja je time postala prvi pružalac ove sofisticirane elektronske usluge u Srbiji.
Prednosti nove usluge, koja je besplatna za javnu upravu, jesu veća bezbednost i pouzdanost, brža dostupnost i smanjenje troškova za institucije, a period važenja izdatog e–Pečata je do pet godina.
Vlada je usvojila i Uredbu o proglašenju novog zaštićenog područja – Specijalnog rezervata prirode “Mojstirsko-draške planineˮ, na teritoriji opštine Tutin.
Uredbom je utvrđen režim zaštite prvog, drugog i trećeg stepena. Rezervat površine 10.822 hektara bogat je florom i faunom, sa brojnim zaštićenim, retkim i ugroženim vrstama, i karakterišu ga specifični geomorfološki, geološki, hidrogeološki, hidrološki i klimatski fenomeni, specifična fizionomija pejzaža, kao i dobro očuvan tradicionalni, izvorni i autohtoni način života.
Izvor: Vebsajt Vlade, 07.11.2024.
Naslov: Redakcija