Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKON O JAVNOM BELEŽNIŠTVU: Javnobeležnički akt, ako se strane slože i ako su ispunjeni zakonski uslovi, postaje neposredno izvršiva isprava. To znači da se obaveze koje su predviđene tim aktom mogu izvršavati bez potrebe da se lice u čiju korist obaveza postoji prvo obraća sudu, koji bi potvrdio postojanje i obim obaveze. Ona je omogućena samo ako u sačinjavanju ili u potvrđivanju isprave učestvuje i javni beležnik, kao nepristrasni treći


Jedna od dosad srazmerno retko korišćenih opcija koju je donelo uvođenje javnog beležništva jeste mogućnost da javnobeležnički akt, ako se strane slože i ako su ispunjeni zakonski uslovi, bude neposredno izvršiva isprava. Šta znači neposredna izvršivost i za koje svrhe ona može da posluži, piše profesor Pravnog fakulteta BU dr Miloš Živković.

Zamislite situaciju u kojoj je vlasnik iznajmio stan za određenu sumu novca. Dobije prvu kiriju i nakon toga više nijednu. Računi nisu plaćeni, nagomilavaju se iznosi, vlasniku dolaze izvršenja, a zakupcima ne pada na pamet da izađu iz stana. Vlasnik je prinuđen da pokreće sudski postupak… Taj postupak vlasnik stana će dobiti, posle mnogo nerviranja i mnogo troškova. Sa druge strane, i zakupac će imati višestruko veći dug, uz sudske i izvršne troškove, da ne govorimo o mogućim drugim tužbama koje bi protiv njega mogle biti pokrenute. Ceo ovaj slučaj bio bi izbegnut da su vlasnik stana i zakupac potpisali ugovor sa snagom izvršne isprave, a obe strane bile bi zaštićene od veoma štetnog ishoda.

Neposredna izvršivost javnobeležničkog akta znači da se obaveze koje su predviđene tim aktom mogu izvršavati bez potrebe da se lice u čiju korist obaveza postoji prvo obraća sudu, koji bi potvrdio postojanje i obim obaveze. Prednost koju donosi ovakva mogućnost jeste brzina kojom se može ishodovati ispunjenje obaveza, jer svako obraćanje sudu traži vreme, koje se kod nas meri godinama. Pošto ovakva brzina ide uz opasnost zloupotreba poverilaca, ona je omogućena samo ako u sačinjavanju isprave (javnobeležničkog zapisa ili zapisnika) ili u potvrđivanju isprave (kod solemnizacije) učestvuje i javni beležnik, kao nepristrasni treći. Osnovna uloga javnog beležnika kod sačinjavanja ili potvrđivanja neposredno izvršivih akata jeste u tome da zaštiti interese svih strana u određenom poslu, da spreči preterano opterećenje jedne od strana i, najposle, da upozori strane na sve pravne posledice volje koju izjavljuju.

Neposredna izvršivost moguća je ako je u javnobeležničkom aktu utvrđena određena obaveza na činidbu o kojoj se stranke mogu sporazumeti, i ako sadrži izričitu izjavu obavezanog lica o tome da se na osnovu te isprave može, radi ostvarenja dugovane činidbe, po dospelosti obaveze neposredno sprovesti prinudno izvršenje. Ona se može koristiti za brojne pravne poslove – ugovore kod kojih je u momentu zaključenja ugovora utvrđena neka određena obaveza, i to bilo da su sačinjeni u formi javnobeležničkog zapisa bilo da su samo javnobeležnički potvrđeni (solemnizovani).

Na ovaj način građani koji oklevaju da uđu u određene pravne odnose imaju veće garancije da će ono što je dogovoreno biti zaista i ispunjeno, jer ako ne bude ispunjeno dobrovoljno može vrlo brzo i efikasno biti izvršeno prinudno. Takođe, neposredna izvršivost javnobeležničkog zapisnika o poravnanju može značajno da doprinese izbegavanju pokretanja sudskih postupaka, jer “obično” poravnanje, ako se ne ispune u njemu predviđene obaveze, ponovo vodi u parnicu, a neposredno izvršivo poravnanje pred javnim beležnikom u tom slučaju odmah omogućava prinudno izvršenje. Zadatak javnog beležnika u ovakvim slučajevima je da vodi računa ne samo o interesima budućih poverilaca, već i o interesima budućih dužnika, koje je dužan da savetuje i upozorava, kako bi sprečio da olako uđu u obaveze koje se mogu neposredno izvršavati.

Ovako propisana mogućnost neposredne izvršivosti javnobeležničkog akta tako se pokazuje jako korisnom za sve učesnike u pravnom prometu, jer sigurnost koju pruža budućim poveriocima omogućava im da se obavezuju češće i pod povoljnijim uslovima za dužnike, tako da su svi na dobitku.

Na dobitku je i šira zajednica, jer se povećava stepen pravne sigurnosti i pravna disciplina, a preventivnim delovanjem smanjuje se broj skupih i dugotrajnih sudskih sporova.

Zbog svih pomenutih prednosti neposredno izvršivog javnobeležničkog akta ne treba da čudi da će u budućnosti sve više pravnih poslova, ali i poravnanja i drugih sporazuma, biti zaključivani upravo u ovom obliku, kao neposredno izvršivi. Javni beležnici su jemstvo da ova mogućnost neće u praksi biti zloupotrebljena na štetu građana.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Blic, profesor Pravnog fakulteta BU dr Miloš Živković, 30.12.2021.
Naslov: Redakcija