Zastava Bosne i Hercegovine

Saznajte sve o elektronskom arhiviranju!


1. Kako se sprovodi arhiviranje elektronskih dokumenata?


2. Softversko rešenje za automatsko i masovno elektronsko arhiviranje



USPEŠNO ZAVRŠEN ARANŽMAN SA MMF-OM


Narodna banka Srbije (NBS) saopštila je da je Odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) doneo odluku o uspešnom završetku petog, poslednjeg razmatranja rezultata ekonomskog programa Republike Srbije.

Program podržan Instrumentom za koordinaciju politike (The Policy Coordination Instrument – PCI) odobren je Srbiji u julu 2018. godine na period od 30 meseci, savetodavnog je karaktera i nije predviđao korišćenje finansijskih sredstava.

Odbor Međunarodnog monetarnog fonda ocenio je da je tokom celog trajanja programa njegovo sprovođenje bilo uspešno.

To potvrđuje i činjenica da su odluke o uspešnom završetku revizija donošene i bez održavanja formalnog sastanka odbora, što je mogućnost koja se koristi kada se proceni da formalna diskusija nije potrebna, s obzirom na dobro sprovođenje mera ekonomske politike i dobre makroekonomske rezultate.

Konstatuje se da su kvantitativni ciljevi za kraj septembra ispunjeni i da je postignut dovoljan napredak u ispunjavanju ciljeva strukturnih reformi.

Nakon što je u trećem tromesečju započet ekonomski oporavak u Srbiji od posledica pandemije virusa korona, Međunarodni monetarni fond prognozira privredni rast Srbije od 5 odsto u 2021. godini i 4,5 odsto u 2022. godini, uz visok i održiv rast i u srednjem roku.

Odbor Međunarodnog monetarnog fonda ocenjuje da su mere monetarne politike i veliki fiskalni paket imali važnu ulogu u podršci domaćoj ekonomiji i brzom oporavku.

Mere su ocenjene kao dobro osmišljene i na pravi način usmerene na zaštitu građana i podršku domaćinstvima, očuvanju radnih mesta, na veća ulaganja u zdravstvo, obezbeđenje dovoljne likvidnosti u bankarskom sistemu i lakše otplate obaveza po osnovu kredita.

Odbor Međunarodnog monetarnog fonda konstatuje i da je u Srbiji očuvana niska inflacija, a očekuje da će inflacija ostati pod kontrolom Narodne banke Srbije i u 2021. godini, i u srednjem roku.

Za ovu godinu projektuje prosečnu inflaciju na nivou od 1,9 odsto, kao i njeno postepeno približavanje centralnoj vrednosti cilja u srednjem roku.

Prema oceni Međunarodnog monetarnog fonda, fiskalni deficit od 3 odsto bruto domaćeg proizvoda u 2021. godini obezbediće da se učešće javnog duga u bruto domaćem proizvodu smanjuje, istovremeno stvarajući dovoljno prostora za podršku ekonomskom oporavku, uključujući veće kapitalne investicije.

Ističe se da i dalje ostaje neizvesnost u pogledu toka pandemije koronavirusa na globalnom nivou.

Odbor Međunarodnog monetarnog fonda ističe da u narednom periodu prioriteti ostaju vezani za nastavak strukturnih i institucionalnih reformi.

Srednjoročni prioriteti obuhvataju i razvoj tržišta kapitala, unapređenje upravljanja, uključujući i jačanje vladavine prava.

Međunarodni monetarni fond na srednji rok projektuje dinamičan rast koji ima dobru strukturu.

Takođe, MMF očekuje kontinuitet niske inflacije, rast izvoza i deviznih rezervi Srbije, fiskalni okvir, koji istovremeno obezbeđuje smanjenje učešća javnog duga u bruto domaćem proizvodu i podršku ekonomiji, uključujući i rast kapitalnih investicija.

Međunarodni monetarni fond očekuje i da će Srbija nastaviti da opravdava poverenje investitora, koje se ogleda i u vidu projektovanih visokih priliva stranih direktnih investicija, ističe se u saopštenju.

Izvor: Vebsajt Vlade, 08.01.2021.
Naslov: Redakcija