Zastava Bosne i Hercegovine

RAZMATRA SE UVOĐENJE REDOVNOG VOJNOG ROKA: Ukoliko se ponovo uvede vojni rok, vraća se i civilna služba


Ako se ponovo uvede obavezni vojni rok vratiće se i civilna služba jer Ustav Republike Srbije ("Sl. glasnik RS", br. 98/2006 i 115/2021 – dalje: Ustav) predviđa pravo na prigovor savesti. Istorija nas uči da civilna služba traje 50 odsto duže od obaveznog vojnog roka što znači da će se služiti 135 dana ukoliko obavezna vojska bude trajala 90 dana.

Najava predsednika Republike Srbije da će predložiti vraćanje obaveznog vojnog roka u trajanju od 90 dana pokrenula je brojne teme u javnosti od toga da li je tri meseca dovoljno da se regrut vojno obuči, postoje li finansijski i svi drugi uslovi za takvu odluku do toga da li će svi vojno sposobni mladi ljudi morati da idu u vojsku?

Poslednje pitanje povlači sa sobom i nedoumicu da li biti moguće zameniti služenje vojske pod oružjem civilnom službom?

Ako se pogleda član 45. Ustava odgovor na ovu dilemu je prilično jasan.

- Lice nije dužno da, protivno svojoj veri ili ubeđenjima, ispunjava vojnu ili drugu obavezu koja uključuje upotrebu oružja. Lice koje se pozove na prigovor savesti može biti pozvano da ispuni vojnu obavezu bez obaveze da nosi oružje, u skladu sa zakonom - stoji u članu 45. Ustava.

Takođe, kada se radi o dužini trajanja civilne službe u prvoj deceniji novog milenijuma u Srbiji ova služba je trajala 50 odsto duže od obaveznog vojnog roka. Tako je od 2005. do 2010. godine kada se "obavezna vojska" služila šest meseci civilna služba trajala devet meseci.

To znači da bi ukoliko se vrati obavezni vojni rok od 90 dana, civilna služba trajala 135 dana.

Dok Vlada Srbije 2010. godine nije ukinula obavezni vojni rok, regrutu koji iz "verskih, moralnih ili drugih opravdanih razloga savesti želi da služenje vojnog roka sa oružjem zameni civilnom službom, bilo je omogućeno vršenje civilne službe.

Civilna služba obavljala se u domovima zdravlja, gerontološkim centrima, pozorištima i drugim zdravstvenim i obrazovno-kulturnim ustanovama.

Međutim, prigovor savesti nije mogao da ostvari regrut u ovim slučajevima:

  1. ako je posedovao ili poseduje dozvolu za nošenje ili držanje oružja
  2. ako je podnosio ili podneo zahtev za nošenje ili držanje oružja,
  3. ako je pravnosnažno osuđivan za krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti kao i za krivično delo ili prekršaj sa elementima nasilja koji se gone po privatnoj tužbi;
  4. ako se bavio ili se bavi prodajom ili popravkom oružja ili municije;
  5. ako je protiv njega pokrenut ili se vodi krivični postupak za krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti;
  6. ako je prekršajno kažnjavan i osuđivan za izazivanje ili učestvovanje u neredima i tučama;
  7. ako je registrovan kao vlasnik ili kolekcionar vatrenog ili trofejnog oružja;
  8. ako je član lovačkog, streljačkog, streličarskog ili drugog kluba, društva ili udruženja koje u svojim aktivnostima ima upotrebu hladnog ili vatrenog oružja ili je to bio u periodu od godinu dana pre podnošenja zahteva;
  9. ako se utvrdi da je u podnetom zahtevu za civilnu službu dao neistinite podatke.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Blic, Marko Tašković, 09.05.2022.
Naslov: Redakcija