VRHOVNI KASACIONI SUD: Tetkice i ostali zaposleni u prosveti koji primaju minimalac, nemaju pravo na regres i topli obrok, jer je on već sadržan u njihovom koeficijentu. Prosvetni sindikati najavljuju obraćanje Ustavnom i Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu
Tetkice i ostali zaposleni u prosveti koji primaju minimalac nemaju pravo da preko tog iznosa dobiju i regres i topli obrok, jer je on već sadržan u njihovom koeficijentu - suština je presude Vrhovnog kasacionog suda, donete u aprilu, koja je početkom nedelje objavljena na sajtu VKS.
Ova odluka VKS sasvim je suprotna onoj donetoj pre dve godine, koja se ticala takođe radnika sa najnižim koeficijentima, samo u zdravstvu.
Sada je Apelacioni sud u Novom Sadu i Osnovni sud u Staroj Pazovi presudio u korist zaposlenih koji su sudskim putem zahtevali naknadu regresa i toplog obroka za period 2018-2021, plus zakonsku zateznu kamatu. Povodom nove presude VKS oglasili su se i prosvetni sindikati, koji najavljuju obraćanje Ustavnom i Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.
- To je bruka i sramota - kaže Zvonimir Jović, potpredsednik Unije sindikata prosvetnih radnika.
- Vrhovni kasacioni sud se izjasnio pre dve godine po tom pitanju o identičnim slučajevima, samo u zdravstvu. A sada, kada je prosveta došla na red, odlučili su drugačije. Isto pitanje, ista situacija, a dve presude. U zdravstvu su obračunali po presudama i novac je već isplaćen.
Borivoje Gajić, zrenjaninski advokat i bivši sudija Apelacionog suda u Novom Sadu, kaže da je VKS zauzeo stav u skladu sa zakonom. Po njemu, opšti režim radnih odnosa i režim u javnom sektoru razlikuju se. Po Zakonu o platama u državnim organima i javnim službama ("Sl. glasnik RS", br. 34/2001, 62/2006 - dr. zakon, 63/2006 - ispr. dr. zakona, 116/2008 - dr. zakoni, 92/2011, 99/2011 - dr. zakon, 10/2013, 55/2013, 99/2014, 21/2016 - dr. zakon, 113/2017 - dr. zakoni, 95/2018 - dr. zakoni, 86/2019 - dr. zakoni, 157/2020 - dr. zakoni i 123/2021 - dr. zakoni), tvrdi, topli obrok i regres jesu sadržani u koeficijentu. Galimatijas je, po njemu, izazvala baš ta presuda iz 2020.
Vrhovna kasacija je tada presudila u korist tužilje zaposlene u Kliničkom centru Vojvodine, sa minimalnom zaradom, i naložila da joj se isplate troškovi toplog obroka i regresa za period 2012-2015. Posle toga, Apelacioni sud u Novom Sadu počeo je da donosi presude u skladu sa tim mišljenjem.
- Još kao sudija zastupao sam drugačiji stav kada je u pitanju Zakon o platama u javnom sektoru. Osim toga, minimalna zarada nije plata, već socijalna kategorija, i ne može se izjednačiti sa platom. Samo se novosadska apelacija povela za tom jednom odlukom iz 2020. i zato imamo problem - kaže Gajić.
Plata čistačica u školama je ispod minimalca i ona se dotira - objašnjava Jović. - Topli obrok i regres iznose oko 10.000 dinara, a one rade za oko 12.000. Ukupno prime oko 36.000 dinara, što nemaju po svojim koeficijentima, već razliku dotira Vlada. A kada im se računa penzija, ne računa im se ta minimalna zarada, nego cena rada puta koeficijent.
Odluka VKS još nije pravni stav. Očekuje se da to postane i da kao takva bude objavljena na sajtu suda. Posle toga će se verovatno svi aktuelni postupci isplate obustaviti, a buduće presude doneti u skladu sa stavom VKS.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Naslov: Redakcija