Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKON O POSTUPKU UPISA U KATASTAR NEPOKRETNOSTI I VODOVA: Izmenama Zakona omogućiti da notari vrše upis u katastar


Komora javnih beležnika predložila je izmene Zakona o postupku upisa u katastar nepokretnosti i vodova ("Sl. glasnik RS", br. 41/2018, 95/2018, 31/2019 i 15/2020) koje bi notarima omogućile da oni vrše uknjižbu onih nekretnina za čiju zakonitost prometa garantuju.

Dakle, umesto da dostavljaju Republičkom geodetskom zavodu zahtev za upis kupoprodajnih ili ugovora o poklonu koje su overili, oni sugerišu da ubuduće te upise mogu i sami da uvode u državnu bazu podataka.

- Tako bi, s jedne strane, građani za nekoliko minuta dobijali listove nepokretnosti, a sa druge, RGZ bi bio rasterećen i mogao da usmeri kapacitete na rešavanje starih predmeta - kaže Srbislav Cvejić, predsednik Javnobeležničke komore.

Dok se novi upisi najčešće završe u roku od pet dana otkad notar RGZ pošalje ispravu, pojedini stari predmeti čekaju duže od decenije. Zato beležnici misle da je ovo jedini način da se služba RGZ rastereti i poveća pravna sigurnost građana.

Za osam godina, koliko postoje, notari su obavili više od 17 miliona pravnih poslova. Najviše je bilo overa potpisa i prepisa, nešto više od 14 miliona, dok je solemnizovano, odnosno overeno i potvrđeno, 1.638.945 isprava. Urađeno je i više od 90.000 javnobeležničkih potvrda.

- Počeli smo sa 94 kancelarije, a danas imamo 226, koje zapošljavaju 1.550 ljudi. Notara nema samo u Sjenici, Majdanpeku i Dimitrovgradu - ukazao je Cvejić i dodao da su sudovi tek od 2016. godine sudovi u većem obimu počeli da im poveravaju ostavinske predmete.

Naveo je da su do sada uradili 978.422 ostavinska predmeta i time značajno rasteretili rad sudova. Žalba je izjavljena na svega 1.881 ostavinsko rešenje, dok broj preinačenih iznosi tek 95.

- Naša komora je od početka rada vodila Registar testamenata, ali odnedavno imamo nov registar zaveštanja, koji će pored javnobeležničkih testamenata sadržati i testamente deponovane u sudovima. Ovaj novi registar vodi Ministarstvo pravde - ukazao je predsednik JKS.

Kako je objasnio Goran Andrić, član IO JBK, razvija se i registar punomoćja, koji je i dalje u probnoj fazi, i pored punomoćja koja se overavaju u notarskim kancelarijama za poslove prometa nepokretnosti, trebalo bi da budu uključeni i oni iz sudova i konzularnih predstavništava.

JBK je najavila i razvijanje aplikacije e-notar. Cilj je da se sva papirna građa digitalizuje i deponuje u Poštu, kao i da Srbija dobije elektronsku ispravu. Ona bi se izdavala u papirnom obliku samo na zahtev stranaka.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Novosti, V. C. S., 07.10.2022.
Naslov: Redakcija