UREDBA O BLIŽIM USLOVIMA, KRITERIJUMIMA I ELEMENTIMA ZA PAUŠALNO OPOREZIVANJE OBVEZNIKA POREZA NA PRIHODE OD SAMOSTALNE DELATNOSTI: Ukoliko se ne produži važenje zaštitne odredbe moguće dvostruko i trostruko uvećanje rešenja
Naredna godina bi mnogim paušalcima mogla da donese znatno veće poreske obaveze. Kako stvari sada stoje, sa krajem ove ističe ograničenje da ovaj namet ne sme godišnje da raste više od deset odsto.
U nezavidnoj situaciji će se naći mnogi, ali buduća rešenja će najviše da "otežaju" advokatima.
Ova obaveza zavisi od nekoliko faktora. Pre svega, od prosečne zarade u republici, gradu ili opštini. Za najveći broj delatnosti, porez se obračunava u odnosu na prosečnu zaradu u tom mestu, ali postoje i izuzeci. Prosečna plata se množi sa brojem zaposlenih u mestu poslovanja, koeficijentom delatnosti i deli sa brojem zaposlenih u toj opštini. Prethodnih godina je važilo pravilo da rešenje ne sme da bude više od deset odsto uvećano u odnosu na prethodnu godinu.
- Ograničenje postoji već godinama - objašnjava poreski savetnik Aleksandar Vasić. - To važi do kraja ove godine. Ukoliko se ne produži, mnogi će dobiti veća rešenja. Advokatima će povećanje biti drastično. Imaće dva do tri puta veću obavezu. Bolje je da tog ograničenja nije bilo, jer se sada dešava da mladi advokat, koji je tek počeo da radi, plaća veću obavezu od kolege koji posluje decenijama.
NALED i Digitalna zajednica uputili su predlog Ministarstvu finansija da se izmenom Uredbe o bližim uslovima, kriterijumima i elementima za paušalno oporezivanje obveznika poreza na prihode od samostalne delatnosti ("Sl. glasnik RS", br. 94/2019, 96/2019 - ispr. i 156/2020) produži ograničenje povećanja do deset odsto. Oni imaju dodatni predlog - da se promeni način obračuna poreza za deo paušalaca koji posluju preko interneta.
- Predlog obuhvata pre svega predavače stranih jezika na platformama i virtuelne asistente, odnosno osobe koje pružaju administrativne usluge preko interneta - kaže Ivan Miletić, predsednik Saveza za fer konkurenciju u NALED-u. - Ključna izmena pri njihovom oporezivanju podrazumevala bi da ove dve delatnosti budu tretirane kao "lokacijski nesenzitivne", odnosno da na visinu poreza ne utiče u kojem gradu ili opštini je preduzetnik registrovan. Takva promena bila bi važna jer mesečno zarade između 70.000 i 80.000 dinara, a dve trećine njih živi u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu.
Frilenseri, odnosno radnici na internetu, čekaju konačno rešenje kako će se obračunavati njihove obaveze. Imaju rešenja za ovu godinu, ali je još otvoreno pitanje kako će se to regulisati naredne. Radilo se na posebnom zakonu, ali propis ne može da donese tehnička vlada. Konačni dokument tako čeka novi kabinet.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Naslov: Redakcija