PREDLOG ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O IGRAMA NA SREĆU: Zabranjeno je služenje hrane i alkoholnih pića sa više od pet odsto alkohola u kladionicama i automat klubovima, a rok za usklađivanje poslovanja priređivača sa tom zabranom je 1. jul 2026. godine
Predlogom zakona o izmenama i dopunama Zakona o igrama na sreću, između ostalog, predviđena je obaveza provere godišta osoba koje ulaze u automat klubove i kladionice, a proširena je i obaveza isticanja postera sa tekstom upozorenja o zavisnosti od kockanja i zabranom učešća maloletnika u tim aktivnostima i na spoljnoj strani izloga objekta.
Ove izmene zakona kojima su propisane brojne zabrane i ograničenja za maloletnike ušle su u skupštinsku proceduru 8. novembra.
Kako se navodi u izmenama zakona, poster sa zabranom treba da bude veličine 100 sa 80 centimetara i na njemu treba da se nalaze odgovarajući tekst o prevenciji bolesti zavisnosti, kao i kontakt podaci ustanove koju je ministarstvo nadležno za poslove zdravlja sertifikovalo za lečenje bolesti zavisnosti od igara na sreću.
Zabranjeno je i služenje hrane i alkoholnih pića sa više od pet odsto alkohola u kladionicama i automat klubovima, a rok za usklađivanje poslovanja priređivača sa tom zabranom je 1. jul 2026.
Novina je i uvođenje mogućnosti samoisključenja i samoograničenja igrača, kao i zakonska rešenja za onlajn priređivače koja se odnose na informaciono-komunikacioni sistem, odnosno obaveze obezbeđivanja pristupa njihovim bazama podataka.
Uvodi se i obaveza utvrđivanja identiteta igrača prilikom registracije za onlajn igre, kako bi se maloletnicima onemogućilo učešće, dok će priređivači biti u obavezi da Upravi za igre na sreću omoguće pristup njihovom linku video-nadzora.
Kada je reč o udaljenosti kladionica i automat klubova od osnovnih i srednjih škola, neće više biti dovoljno samo uverenje Republičkog geodetskog zavoda, koje se izdaje na osnovu izmerene udaljenosti, već će biti obavezno i mišljenje veštaka saobraćajne struke.
Kaznene mere za nelegalno priređivanje igara na sreću predviđaju oduzimanje dozvole za priređivanje igara u automat klubu, kladionici ili u igračnici (kazina), ukoliko se samo jednom otkrije ponovljena nepravilnost u istom prostoru.
Predviđeno je i da se odobrenje za priređivanje posebnih igara na sreću na automatima daje na rok od deset godina, a ukoliko priređivač najkasnije 90 dana pre isteka tog roka podnese zahtev za produženje, ukoliko su ispunjeni uslovi propisani zakonom rok se produžava rešenjem na deset godina.
Priređivač je dužan i da obračuna i plati naknadu za priređivanje posebnih igara na sreću na automatima u visini od 15 odsto na osnovicu koju čini razlika između ukupno ostvarene vrednosti uloga i ukupno ostvarene vrednosti dobitaka igara, a ne manje od proizvoda iznosa od 100 evra u dinarskoj protivvrednosti i najvećeg broja prijavljenih automata za igre na sreću u toku meseca.
Priređivač plaća i nadoknadu za priređivanje igara na sreću, odnosno klađenje u visini od 15 odsto na osnovicu koju čini razlika između ukupno ostvarene vrednosti uloga i ukupno ostvarene vrednosti dobitaka igrača, a ne manje od proizvoda iznos od 1.000 evra u dinarskoj protivvrednoasti i najvećeg broja prijavljenih kladionica u kojima se priređuju igre na sreću u toku meseca.
Priređivač plaća naknadu za priređivanje posebnih igra na sreću preko sredstava elektronske komunikacije mesečno u visini od 15 odsto na osnovicu koju čini razlika između ukupno ostvarene vrednosti uloga i ukupno ostvarene vrednosti dobitaka igrača.
U obrazloženju ovog novog zakona navedeno je i da je važeći Zakon o igrama na sreću stupio na snagu 11. marta 2020, a počeo da se primenjuje od 11. aprila te godine.
Ističe se i da će se donošenjem izmena i dopuna zakona u oblasti igara na sreću stvoriti neophodni uslovi za uvođenje naprednijeg sistema nadzora, povećanje i efikasnije prikupljanje budžetskih prihoda, kao i smanjenje sive ekonomije, ali i povećanje stepena društvene odgovornosti priređivača igara na sreću i povećanje pravne i ekonomske sigurnosti.
Zakon je, kako se dodaje usaglašen i sa odredbama Zakona o inspekcijskom nadzoru ("Sl. glasnik RS", br. 36/2015, 44/2018 - dr. zakon i 95/2018) i Zakonom o opštem upravnom postupku ("Sl. glasnik RS", br. 18/2016, 95/2018 - autentično tumačenje i 2/2023 - odluka US).
Navedeno je i da se izmene i dopune važećeg zakona o igrama na sreću predlažu sa namerom daljeg unapređenja sistema kontrole priređivanja igara na sreću, a u cilju sprečavanja pranja novca i finansiranja terorizma u okviru normativnog okvira koji je već usklađen sa međunarodnim standardima.
Izmene i dopune se predlažu i u cilju podizanja stepena svesnosti o društvenoj odgovornosti priređivača igara na sreću i zaštite maloletnih lica te jednako i ostalih kategorija društva.
U Predlogu zakona je navedeno i da su naknade od priređivanja posebnih igara na sreću u kladionicama, na automatima, od onlajn igara na sreću, putem interneta i u igračnicama (kazinima) iznosile 137 miliona evra.
Naglašeno je i da se na osnovu podataka koji se odnose na 2023. može proceniti da će prihod u narednim godinama biti skoro 176,5 miliona evra što predstavlja rast od skoro 40 miliona evra, odnosno rast od 29 odsto.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Izvor: Vebsajt Politika, 10.11 2024.
Naslov: Redakcija