Zastava Bosne i Hercegovine

NALED: Smernice za informacionu bezbednost za jedinice lokalne samouprave


Napredak informacionih i komunikacionih tehnologija u poslednje tri decenije doneo je do sada nezabeležene promene u svim oblastima života i rada, ali istovremeno i mnogo problema od kojih je bezbednost verovatno najveći. Korišćenje interneta i mobilnih telefona postalo je neizostavna svakodnevica za većinu populacije, ali isto tako i mogućnost za zlonamerne korisnike da dopru do svakog pojedinca koji koristi ove tehnologije.

Zlonamerni korisnici imaju velike mogućnosti da sprovode svoje namere. Sajber kriminal, ali i drugi oblici zloupotreba sajber prostora su u stalnoj ekspanziji, pri čemu se povećava i broj i sofisticiranost napada, ali i štete koje ovi napadi prouzrokuju. Mogućnosti za ispravnu identifikaciju počinilaca napada na internetu nisu dovoljno velike, kao ni mogućnosti da se počinioci privedu pravdi i kazne, a šteta nadoknadi.

Jedinice lokalne samouprave, kao i svi ostali, prilagođavaju svoj rad promenama u tehnologiji. Kako ove promene za posledicu imaju da su jedinice lokalne samouprave sve više zavisne od tehnologije dok je sajber kriminal u porastu, pri čemu sofisticiranost napada takođe raste, može se izvući jasan zaključak da raste i verovatnoća da će neka jedinica lokalne samouprave postati meta sajber napada, ali i rizik da takav napad prouzrokuje veliku štetu.

Jedinice lokalne samouprave su nivo vlasti sa kojim građani ostvaruju najviše kontakata. Prateći način na koji se ti kontakti realizuju i ocenjujući efikasnost u sprovođenju nadležnosti jedinica lokalne samouprave građani stvaraju percepciju sposobnosti države u celini, pa ovaj kontakt ima daleko veće značenje od puke administracije. Digitalizacijom i uvođenjem servisa elektronske uprave stvorile su se mogućnosti za poboljšanje kvaliteta usluga koje jedinice lokalne samouprave pružaju građanima, ali i mogućnosti za efikasniji rad JLS i po pitanju ostalih nadležnosti. Kao i u drugim sektorima, povećanje zavisnosti od informaciono-komunikacionih tehnologija dovodi i do većeg rizika za poremećaje u radu u slučaju incidenata u IKT sistemima.

Incidenti u IKT sistemima se ne mogu u potpunosti sprečiti, ali je moguće zaustaviti neke ili većinu od njih i napraviti okruženje u kojem će jedinica lokalne samouprave biti spremna na eventualni napad i u kojem će posledice takvog napada biti minimalne, a poslovanje normalizovano u najkraćem roku. Jedan od značajnih faktora za postizanje tog cilja je da svaki službenik razume i sledi propisane mere bezbednosti kako bi se smanjila mogućnost da jedinica lokalne samouprave postane žrtva napada.

Smernice za informacionu bezbednost za jedinice lokalne samouprave  su namenjene službenicima u jedinicama lokalne samouprave, koje su u poslednje vreme česta meta napada. Smernice su namenjene svim kategorijama zaposlenih, jer napadači koriste svaku ranjivost da bi realizovali svoj cilj.

Smernice su takođe namenjene i predavačima koji realizuju obuke iz oblasti informacione bezbednosti za jedinice lokalne samouprave.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt NALED, 27.11.2024.
Naslov: Redakcija