NACRT ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O SLOBODNOM PRISTUPU INFORMACIJAMA OD JAVNOG ZNAČAJA: Izmene Zakona smanjiće zloupotrebe
Ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević rekla je u Nišu da će izmene Zakona o slobodnom pristupu informacijamaod javnog značaja ("Sl. glasnik RS", br. 120/2004, 54/2007, 104/2009, 36/2010 i 105/2021) smanjiti zloupotrebe.
Kako je pojasnila brisanje člana koji se tiče zloupotrebe prava na pristup informacijama iz Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja i promena stava Ustavnog suda u pogledu naknade troškova zastupanja u postupku po žalbi uticalo je na povećanje zloupotreba i potrebe da dođe do izmene ovog zakona.
"Prvi razlog jeste brisanje člana 13 kada su prošli put rađene izmene zakona, odnosno brisanje zloupotrebe prava o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja. Drugi razlog je stav Upravnog suda koji je umnogome doprineo da se uvećaju troškovi", izjavila je Žarić Kovačević.
Ona je prilikom predstavljanja Nacrta zakona o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja rekla da su se u 2023. u potpunosti pokazale nepoželjne posledice izmena zakona i stava Upravnog suda.
"Od 1. januara 2023. do 31. decembra 2023. povećao se broj žalbi koje su izjavljene preko advokata. Dakle, čak 82,5 odsto žalbi je izjavljeno preko advokata, naspram ranijih 9,7 odsto koje su izjavljene preko advokata, naravno na godišnjem nivou. Poverenik je u toku 2022. i 2023. prosečno imao 12.961 žalbu u radu na godišnjem nivou, naspram ranijeg proseka od 3.627 žalbi, što je uvećanje za 357 odsto", rekla je Žarić Kovačević.
Dodala je da je prosečan broj svih predmeta primljenih u slobodi pristupa na godišnjem nivou uvećan za oko 332 odsto.
Kako je rekla, lica, uključujući i advokate, koja zloupotrebljavaju pravo na pristup informacijama od javnog značaja su dobro poznata zato što se ne kriju i zato što ljudi koji su zaposleni u njihovim kancelarijama masovno šalju zahteve za pristup informacijama od javnog značaja.
"Ono što oni rade, što je dosta negativno i što negativno utiče na budžet Srbije u krajnjem cilju, ali pre svega na budžet nekih malih organa vlasti, jeste da oni ciljano biraju male organe vlasti koji nemaju dovoljne materijalne i kadrovske kapacitete i koji, vrlo često nisu u mogućnosti da ispune rok ili da odgovore na pitanje onako kako tražioci informacija žele da im se odgovori na pitanje", izjavila je ministarka.
Žarić Kovačević je istakla da je očigledno da se žalbe ne podnose u javnom interesu, i da bi javnost bila informisana o pitanjima od javnog značaja.
"Dakle, nakon promene stava Upravnog suda prvostepenim organima je naloženo da na ime troškova za postupanje po žalbi isplate iznos od oko 456.000 evra. Ako sa jedne strane stavimo 20 projekata koji će se raditi sa tim novcima, a sa druge strane stavimo da je to otišlo nekome u džepove samo zato što se zloupotrebljava pravo koje pripada svakom građaninu, onda vidite koliko je to prvo ružno, a drugo vidite koliko to narušava budžet Srbije. Zbog toga smo rešeni da izmenimo zakon u tom delu", rekla je ona.
Ministarka je istakla da su resornom ministarstvu javne rasprave značajne zato što se u njih, sem organa vlasti, uključuju nevladine organizacije i civilni sektor.
Kako je rekla, svi koji su zainteresovani za to kako će izgledati zakon ili oni koji imaju određene informacije i raspolažu određenim analizama mogu da pomognu u formulisanju odredbe.
Žarić Kovačević je rekla da svi zainteresovani do 23. decembra mogu da pošalju svoje predloge koje će pregledati radna grupa nakon čega će upoznati javnost sa tim kako bi trebalo da izgleda izmena zakona.
Poverenik za informacije od javnog značaja Milan Marinković rekao je da je ministarka Žarić Kovačević razumela problem sa kojim se susreću svi organi vlasti u Srbiji, posebno oni koji su najbrojniji, ali koji su ekonomski, logistički i personalno najslabiji.
"Tolike razmere je to uzelo da prvo je ogroman udarac na budžet tih malih organa vlasti, a zatim preko njih na budžet Srbije. Veliki je udarac i na funkcionisanje službe poverenika jer nam se broj žalbi povećao više od 400 odsto u odnosu na uobičajen broj žalbi godišnje", izjavio je on.
Kako je rekao, radna grupa je predložila efikasne i delotvorne izmene i dopune zakona koje će učiniti da ovaj zakon ostane jedan od najefikasnijih u svetu otkad je donet pre tačno 20 godina.
"Nadam se da će ove izmene zakona da vrate zakon svrsi zbog koje je donet, a to je da javnost, građani, udruženja građana, mediji znaju kako organi vlasti funkcionišu i kako vrše vlast, kako se sprovode javne nabavke, kako se troše pare iz budžeta i kako se zapošljava. Zloupotrebe utiču na to da je svrha zakona otišla u drugi plan i sad ćemo pokušati da ga vratimo na pravi put i da pravo vratimo ljudima koji ga koriste u pravu svrhu, a ne u svrhu punjenja svojih džepova", istakao je Marinković.
Dodao je da ključne promene znače da će prvostepeni organi vlasti imati pravo da odbiju zahteve ukoliko posumnjaju da se radi o zloupotrebi, ali na takvu odluku tražilac informacije ima pravo žalbe povereniku koji može da odluči drugačije.
Takođe, promena se tiče i trenutka kada je organ vlasti postupio po zahtevu.
"Ukoliko se šalje kopija dokumenta koja sadrži informacije koje su tražene, kada kopija napusti pisarnicu organa smatra se da je organ vlasti postupio po zakonu. Prethodno se smatralo da je organ postupio po zahtevu tek kada tražilac dobije informacije što dovodi do toga da sve zavisi od toga kako pošta radi svoj posao", rekao je on.
Predsednik Skupštine grada Niša Igor Novaković da Zakon o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja direktno osigurava pravo građana da znaju šta institucije rade u njihovo ime.
"Ovaj zakon je jedan od temelja transparentnosti i poverenja između građana i vlasti. Kad imamo jasan i primenjiv zakon, svako od nas može lakše doći do važnih informacija, bilo da je reč o budžetu, projektima ili drugim temama od javnog interesa.
Javne rasprave poput ove omogućavaju da čujemo mišljenja svih strana, od stručnjaka do običnih građana", istakao je Novaković.
Javna rasprava o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja trajaće do 23. decembra.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Izvor: Vebsajt Euronews, 09.12.2024.
Naslov: Redakcija