Zastava Bosne i Hercegovine

ODLUKA O PRIVREMENOJ ZABRANI IZVOZA OSNOVNIH POLJOPRIVREDNO PREHRAMBENIH PROIZVODA BITNIH ZA STANOVNIŠTVO: Udruženje mlinara Žitounija traži ukidanje zabrane izvoza brašna


Odluka o privremenoj zabrani izvoza osnovnih poljoprivredno prehrambenih proizvoda bitnih za stanovništvo ("Sl. glasnik RS", br. 32/2022) je štetna, jer su ogromni viškovi brašna i ne znamo šta ćemo sa njim, tražimo da se odmah skine zabrana, rekao je predsednik Udruženja mlinara i fabrika testenina "Žitounija" Zdravko Šajatović.

On je rekao da je zabrana izvoza brašna nepotrebna, jer na to ne upućuju bilansi i da su razočarani i mlinari i tradicionalni kupci u Bosni i Hercegovini (BiH), Severnoj Makedoniji i Crnoj Gori.

- Postoji ogroman višak brašna, ne znamo šta ćemo sa njim, a cene nikad nisu bile bolje i prilika je da i mlinari zarade. Zbog toga tražimo da se odmah ukine odluka o zabrani - rekao je Šajatović.

Dodao je da Crna Gora i BiH čak nemaju robne rezerve brašna i da postoji mogućnost da Srbija izgubi tradicionalne kupce, jer su se u tim zemljama već javile pojedine ambasade, spremne da im pomognu u obezbeđenju brašna.

Vlada Republike Srbije donela je Odluku koja je odmah stupila na snagu da se zabrani izvoz brašna, pšenice, kukuruza i jestivog ulja.

Šajatović je rekao da, kada se izgubi poverenje kupaca, teško ga je povratiti, a ako se i povrati to ne bude bez određene štete.

Istakao je da je, kada je takva odluka doneta, zbog korona virusa pre oko dve godine, da je odmah i ukinuta i da su tada rasprodati viškovi, jer je izvoz brašna bio duplo veći nego pre zabrane.

Šajatović je rekao da su kupci brašna pre desetak dana čuli za zabranu i da su ugovorili kupovinu i avansno platili i da je sada "haos" u mlinovima, jer su kamioni došli po robu.

Kupci, kako je rekao, zbog sklopljenih, međunarodnih, ugovora, imaju pravo da za sedam dana zatraže međunarodnu arbitražu i sigurno će dobiti spor, a mlinovi će morati da plate "penale".

- Za tri-četiri meseca je nova žetva i ne znam ko će da kupi pšenicu ako mlinovi nemaju novca da je kupe - rekao je Šajatović.

Dodao je da Srbija ima ogromne kapacitete u mlinskoj industriji, predviđene za nekadašnju Jugoslaviju, i da oni sada ne mogu da se koriste, jer nemaju kome da prodaju brašno.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt eKapija, 11.03.2022.
Naslov: Redakcija