Zastava Bosne i Hercegovine

PROCENA VREDNOSTI PATENTA


Zavod za intelektualnu svojinu evidentirao je povećanje prijava patenata u Srbiji za sedam odsto u prošloj godini, kao i povećanje broja prijava malih patenata za 42 procenta, iz čega može da se zaključi da su naši ljudi želeli na brži način da dođu do zaštite.

“Što se tiče oblasti tehnike, mi smo najviše prijava imali iz oblasti medicinske opreme i mašinstva, a značajan porast beleži se kada su u pitanju pronalasci iz oblasti četvrte industrijske revolucije. Ono što je zanimljivo je da smo prošle godine imali 11 prijava patenata iz oblasti veštačke inteligencije, to su aktuelne oblasti tehnike”, objašnjava pomoćnica direktora Zavoda za intelektualnu svojinu Aleksandra Mihailović.

Prema njenim rečima, što se tiče oblasti četvrte industrijske revolucije, vek trajanja tih patenata je znatno kraći od, na primer, patenata iz oblasti farmacije, jer zaštita lekova patentom i sticanje tog monopola na tržištu od strane farmaceutske kompanije traje znatno duže nego iz oblasti četvrte industrijske revolucije, pošto ta tehnologija bude prevaziđena.

“Stoga je pitanje koliko vredi patent pitanje trenutne potražnje za određenom vrstom pronalazaka na tržištu. Globalni indeks inovacija izdaje Svetska organizacija za intelektualnu svojinu i prve tri rangirane zemlje su Švajcarska, Švedska i Sjedinjene Američke Države, te možemo da zaključimo da su te zemlje najinovativnije i da polažu najviše na zaštitu”, istakla je ona.

Srbija je 2020. godine bila na 53. mestu od 130 zemalja tako da se nalazimo u prvoj polovini zemalja na listi po globalnom indeksu inovacija. Takođe, Srbija je prošle godine imala 156 prijava patenata i 114 prijava malih patenata.

Prijave patenata Evropskom zavodu za patente (EPO) u 2021. godini porasle su za 4,5 odsto, što je značajan oporavak nakon blagog pada patentnih prijava tokom 2020. godine. Inovacije u digitalnim i medicinskim tehnologijama bile su glavni pokretači rasta tokom 2021. godine.

Patentne prijave u oblasti audio i vizuelnih tehnologija, kao i u oblasti poluprovodnika porasle su, kao i prijave patenata iz Kine, za više od 24 procenta u odnosu na 2020. godinu.

Prema rečima vodećeg poslovnog analitičara u EPO, Ejdana Kendrika (Aidan Kendrick), prijave patenata u EPO u 2021. godini porasle su za 4,5 odsto na više od 188.000, što predstavlja novi rekord, piše na sajtu Zavoda za intelektualnu svojinu.

Kendrik je takođe istakao i da je broj prijava patenata iz većine delova sveta povećan u poređenju sa brojem prijava u 2020. godini, što pokazuje da inovacije beleže značajan rast nakon početnog nivoa stagnacije tokom perioda pandemije korona virusa.

Ubedljivo najveći rast beleže kompanije u Kini, odakle je broj evropskih patentnih prijava porastao čak četiri puta u poslednjih deset godina, dok su evropske kompanije podnele najveći broj prijava, oko 44 procenta, među kojima prednjače kompanije iz Švajcarske, Nemačke i Francuske.

“Kontinuirani procvat digitalnih tehnologija bio je evidentan tokom 2021. godine. Tehnološka oblast sa najvećim brojem prijava je oblast digitalnih komunikacija (15.400 prijava), koja je bila ispred oblasti medicinskih tehnologija za manje od stotinu prijava. Prijave iz oblasti računarskih tehnologija su se ove godine našle na trećem mestu, sa više od 14.500 prijava”, obrazložio je vodeći ekonomista u EPO, Ian Menier (Yann Ménière).

Gledano u celini, prijave patenata koje se odnose na oblast informaciono-komunikacionih tehnologija sada čine više od 31 procenta svih prijava u EPO.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Biznis, Julijana Vincan, 12.04.2022.
Naslov: Redakcija