NACRT ZAKONA O IZMENAMA I DOPUNAMA ZAKONA O MALOLETNIM UČINIOCIMA KRIVIČNIH DELA I KRIVIČNOPRAVNOJ ZAŠTITI MALOLETNIH LICA: O krivičnim delima maloletnika vodiće se posebne evidencije pri sudovima i tužilaštvima, a centralna baza podataka biće osnovana u Ministarstvu pravde
Posebna radna grupa Ministarstva pravde završila je Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica, kojima će biti znatno poboljšan položaj maloletnika kao žrtava, rekla je dr Ivana Stevanović, direktorka Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja, na savetovanju krivičara na Zlatiboru.
Izmene predviđaju da se o maloletnim učiniocima krivičnih dela vode specijalizovane evidencije u svim sudovima i tužilaštvima, a svi podaci slivaće se u centralizovanu bazu pri Ministarstvu pravde. Na taj način biće lakše uočeno koji faktori utiču na povećanje i smanjenje stope maloletničkog kriminaliteta, koje su mere i kazne izrečene, a biće dostupni i kompletni podaci o tome koliko mladih ljudi ponovo izvrši krivično delo.
Kako se čulo tokom diskusije, stručnjaci smatraju da su izmene i dopune samo prvi korak ka donošenju potpuno novog Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica.
Planirano je osnivanje posebne ustanove za lečenje i osposobljavanje maloletnika, kao i osnivanje posebnih pritvorskih jedinica, budući da maloletni osumnjičeni dele pritvorske ćelije s punoletnim licima. Sudije veoma retko izriču vaspitne naloge koji podrazumevaju lečenje od bolesti zavisnosti, upravo zbog toga što za to nemamo adekvatnu ustanovu, rečeno je na savetovanju.
– Bez ustanove za odvikavanje od alkohola i psihoaktivnih supstanci nećemo imati pravi odgovor na maloletnički kriminal – rekla je Olivera Ristanović, predsednica Prekršajnog suda u Beogradu. Neretko se događa, kako je rekla, da roditelji maloletnika odobravaju njihova ponašanja kojima čine prekršaje, pa u takvim slučajevima nema svrhe da sudija odredi meru pojačanog nadzora od strane roditelja.
Sudije za prekršaje su pohađale jednodnevne obuke za rad sa mlađima od 18 godina, kojima su prekršaji u tom uzrastu najčešće predvorje za ulazak u kriminal. Zbog toga bi, smatra Ristanovićeva, bilo bolje da postoje posebna odeljenja koja će biti ozbiljno specijalizovana i za prekršaje i za krivična dela maloletnih lica. Istraživanja pokazuju da oni najčešće vrše imovinska krivična dela, koja su u značajnom procentu povezana sa zavisnošću od alkohola i droga. Ukoliko bi bili adekvatno kažnjeni za prekršaj, možda bi ih to sprečilo da učine krivično delo, rečeno je na okruglom stolu posvećenom primeni Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica ("Sl. glasnik RS", br. 85/2005).
Predstavljeno je istraživanje o kretanju maloletničkog kriminala i primeni ovog Zakona tokom poslednjih 15 godina, koje je institut uradio uz podršku OEBS-a. Rezultati su pokazali da se ukupan broj krivičnih dela maloletnika smanjuje, sa izuzetkom porasta u 2013. godini. Najveći procenat maloletničkog kriminala zabeležen je na teritoriji apelacionih sudova u Beogradu i Novom Sadu, a manje na području koje pokrivaju apelacioni sudovi u Nišu i Kragujevcu. Uočeno je povećanje procenta maloletnih devojaka kao izvršilaca krivičnih dela, kao i povećanje nasilja u porodici za koja su okrivljeni maloletnici.
Izvor: Vebsajt Politika, Aleksandra Petrović, 11.09.2021.Naslov: Redakcija