Zastava Bosne i Hercegovine

UPRAVA CARINA: Sume iznad 10.000 evra se moraju prijaviti carinicima


Propisi u vezi sa tim šta je dozvoljeno da se prenese preko granice Republike Srbije, a koji se odnose na putnički promet, ostali su isti i tokom ove letnje sezone, potvrđeno je iz Uprave carina.

Pravila se nisu menjala odavno, a ima ih u velikom broju, kako bi se, između ostalog, sprečilo krijumčarenje robe, sa kojim se, kako kažu sagovornici, carinici susreću na dnevnom nivou.

Kako je objašnjeno u Upravi carina, u našu zemlju putnik može da unese 50 cigareta, 25 cigarilosa (do tri grama po komadu), 10 cigara, 50 grama duvana ili odgovarajuću kombinaciju navedenih proizvoda.

“Takođe, slobodno se može uneti litar žestokog alkoholnog pića, ili litar penušavih i likerskih vina, ili odgovarajuća kombinacija navedenih pića i litar ostalih vina. Dozvoljeno je uneti jedan parfem (do 50 ml) i jednu toaletnu vodu (do 25 ml). Oslobađanje od plaćanja uvoznih dažbina na predmete koji se unose iz inostranstva za lične potrebe i potrebe sopstvenog domaćinstva u vrednosti od 100 evra važi samo za domaće državljane i pod uslovom da ti predmeti nisu namenjeni preprodaji”, obrazložili su iz Uprave carina.

Navedeno spada u lični prtljag, odnosno predmete koji služe ličnim potrebama putnika za vreme putovanja, nezavisno od toga da li ih nose sa sobom ili su ih dali na prevoz vozaču. Ovakav prtljag je oslobođen od plaćanja uvoznih dažbina.

“Ukoliko je putnik lični prtljag dao na prevoz drugim prevoznim sredstvom, na zahtev carinskog organa podnosi i odgovarajući dokaz da se radi o njegovom ličnom prtljagu”, naglasili su carinici.

Roba koja je kupljena u inostranstvu za sopstvene potrebe, čija vrednost ne prelazi 3.000 evra u dinarskoj protivvrednosti, može se cariniti na graničnom prelazu u tzv. “skraćenom postupku”. Tada se na procenjenu vrednost robe (carinsku osnovicu) zaračunava carina od 10 procenata, dok se na dobijeni iznos obračunava PDV od 20 odsto. Ako vrednost robe prelazi 3.000 evra, onda se roba carini u redovnom carinskom postupku.

Iz Uprave carina objašnjavaju da je unos deviza u našu zemlju slobodan, ali da sume iznad 10.000 evra, u dinarima ili drugoj stranoj valuti, obavezno moraju da se prijave carinicima, pri ulasku ili izlasku iz zemlje.

“Nerezidenti, strani državljani sa prebivalištem u inostranstvu, uključujući diplomatsko-konzularne predstavnike stranih zemalja u našoj zemlji i članove njihovih porodica i domaći državljani koji na osnovu dozvole za boravak, odnosno radne vize, borave u inostranstvu duže od godinu dana mogu izneti veći iznos od 10.000 evra”, ističu.

Na samom početku letnje sezone, carinici su 7. juna u saradnji sa policijom, na graničnom prelazu Preševo sprečili pokušaj krijumčarenja više od 700.000 neprijavljenih evra i dva smaragda. Stoga je zaplenjen i automobil kojim su novac i drago kamenje krijumčareni, a ukupna vrednost oduzetih deviza, robe i vozila iznosila je više od 840.000 evra.

Na aerodromu Nikola Tesla 17. juna je sprečen pokušaj trojice putnika da granicu pređu sa ručnim prtljagom punim neprijavljenih kubanskih cigara. Slučaj je otkriven kada su se trojica stranih državljana, nakon što su u Beograd doputovali iz Havane, uputili u zeleni kontrolni prolaz namenjen putnicima koji nemaju ništa da prijave za carinjenje.

Na ulazu graničnog prelaza Horgoš 1. jula je sprečen pokušaj krijumčarenja novih i korišćenih firmiranih satova, čija je vrednost procenjena na oko 240.000 evra. Originalni muški i ženski satovi poznatih robnih marki otkriveni su u prtljažniku automobila Audi A6 nemačkih registarskih oznaka, kojim su muškarac i žena putovali iz Nemačke ka Srbiji.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Biznis, Julijana Vincan, 12.08.2022.
Naslov: Redakcija