ZAKON O PRESAĐIVANJU LJUDSKIH ORGANA: Ministarstvo zdravlja prihvatilo predlog kojim se precizira postupak poštovanja volje umrlog davaoca, na način kojim se ničiji interesi ne ugrožavaju i omogućio bi se nastavak kadaveričnih transplantacija
Ministarstvo zdravlja prihvatilo je predlog rešenja o privremenom premošćavanju pravne praznine u Zakonu o presađivanju ljudskih organa ("Sl. glasnik RS", br. 57/2018 i 111/2021 - odluka US). Ovo privremeno rešenje bi se koristilo do popunjavanja pravne praznine Zakona, navodi se u saopštenju Saveza organizacija bubrežnih invalida Republike Srbije (SOBIRS), Udruženja transplantiranih Vojvodine - Pantransplant i Udruženja transplantiranih i pacijenata na listi čekanja “Donorstvo je herojstvo.
Naime, nakon sastanka sa ministrom, postignut je dogovor i načinjen korak ka nastavku procesa kadaveričnih transplantacija, čime je u prihvaćen predlog rešenja iznetog na javnom skupu "Apel za život".
Rešenjem se predlaže precizan postupak poštovanja volje umrlog davaoca, na način kojim se ničiji interesi ne ugrožavaju – ni volja davaoca, ni želje srodnika, ni potreba primaoca, i omogućio bi se nastavak kadaveričnih transplantacija (sa preminulog donora).
- Privremenim rešenjem nikako ne nastojimo da predvidimo kakvo će biti zakonsko rešenje, već samo da olakšamo situaciju do usvajanja izmena Zakona – i za primaoce, i za transplantacione timove, i za sve ostale učesnike u postupku transplantacije. Član 23. pomenutog Zakona o presađivanju ljudskih organa proglašen neustavnim u maju 2021. godine, predviđao je da je svaki građanin potencijalni donor organa, osim ako se za života ne izjasni drugačije. Ustavni sud ostavio je rok inicijatoru zakona, Upravi za biomedicinu, da sporni član koriguje kako bi se izbegla svaka mogućnost zloupotrebe, tako da se preciznije definiše da će se porodice uvek pitati za saglasnost, navodi se u saopštenju Saveza organizacija bubrežnih invalida Republike Srbije (SOBIRS), Udruženja transplantiranih Vojvodine - Pantransplant i Udruženja transplantiranih i pacijenata na listi čekanja “Donorstvo je herojstvo.
Kako podsećaju, od početka godine u Srbiji nije urađena nijedna kadaverična transplantacija, dok je poslednji put saglasnost porodice za doniranje organa zatražena u oktobru 2021. godine. Istovremeno, na listi čekanja na transplantaciju nalazi se 2.000 ljudi. “Savez organizacija bubrežnih invalida Republike Srbije” (SOBIRS), Udruženja transplantiranih Vojvodine – “Pan transplant” i Udruženje transplantiranih i pacijenata na listi čekanja “Donorstvo je herojstvo”, organizovali su 4.7.2022. protest apel ZA ŽIVOT pozivajući nadležne da preduzmu hitne korake u vezi sa nastavkom kadaveričnih transplantacija i predložili Ministarstvu zdravlja privremeno rešenje situacije.
- Drago nam je što je Ministarstvo zdravlja imalo sluha i prihvatilo predlog uz pomoć kog će transplantacije nastaviti da se rade. Ovo je jasan znak i svetlo na kraju tunela, za svih 2.000 pacijenata koji su punih 9 meseci očajni, s obzirom da su transplantacije bile potpuno obustavljene, a da je prethodne godine broj urađenih bio jednocifren. Sve naše oči i oči naših porodica su uperene u ovom trenutku u koordinatore za darivanje, koji će verujemo u svakom trenutku, kada se steknu medicinski uslovi pitati porodice potencijalnih donora za saglasnost, jer je svaka propuštena prilika je propuštena šansa za spašavanje života ljudi sa liste. Ovom prilikom želimo još i da podsetimo na pozitivan rezultat svih naših dosadašnjih napora i inicijativa, a to je ponovno pokretanje transplantacije bubrega sa živih donora u KC Vojvodina, KC Niš, VMA i UKCS- navodi se u saopštenju.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Naslov: Redakcija