PRAVILNIK O KVALITETU SIROVE KAFE, PROIZVODA OD KAFE, ZAMENA ZA KAFU, KAO I SRODNIH PROIZVODA: Svaki sastojak mora da bude istaknut na pakovanju
Ljubitelji kafe do sada nisu bili svesni šta piju. U kesicama ovog napitka, kako tvrde u udruženju potrošača, do sada se moglo naći više cikorije, leblebija, rogača nego same kafe. Novi Pravilnik o kvalitetu sirove kafe i proizvoda od kafe, zamena za kafu, kao i srodnih proizvoda ("Sl. glasnik RS", br. 159/2020)je 31. maja stupio na snagu, a ukoliko pakovanje ovog prozvoda sadrži više od 50 odsto kafe, na ambalaži će morati da napišu da je to "proizvod na bazi kafe".
Izgled ponekad može i da prevari. Kao i naziv. Jer u ambalaži nije uvek samo kafa već se nađu i žir, soja ili grašak. Međutim, od sada će svaki sastojak morati da bude istaknut na pakovanju.
Specijalista za ishranu Jagoda Jorga smatra da će Pravilnik ostati mrtvo slovo na papiru ako njegova primena ne bude praćena ozbiljnom kaznenom politikom. Ona kaže da je kafa odličan, vrlo preporučljiv napitak, ali napominje da dodaci koji su u njoj ponekad prisutni mogu biti direktno škodljivi po zdravlje kada su u pitanju neke kategorije ljudi.
"Ne znamo tačno šta smo sve pili, to se naročito odnosi na mešavinama koje su već mlevene. Kada se kupuje kafa u zrnu onda je mogućnost falsifikata daleko manja. Najčešće se falsifikovalo pečenim žitaricama, koje same po sebi, rekao bi čovek ne mogu da budu štetne, ali kada se one peku na tako visokoj temperaturi, kao što se prži kafa, onda se prave kancerogeni akrilamidi iz žitarica i samim tim se stvaraju materije koje su škodljive po zdravlje. A cikorija je od davnina pravljena kao napitak, ali je pokazano da može da uzrokuje pobačaje. Dakle, nije preporučljiva za mlade žene koje su odlučile da ostanu u drugom stanju ili su već trudne", kaže dr Jorga za Euronews Srbija.
Ona napominje i da neki drugi dodaci, poput pečenih žitarica bitno povećavaju kalorijsku vrednost napitka.
Novi pravilnik o kvalitetu sirove kafe, usvojen je još pre dve godine, iako je primena počela u junu, a Mladen Alfirović iz Nacionalne organizacije potrošača Srbije i ističe da je pitanje da li će pravilnik u punoj meri biti primenjen.
"Upravo je suština ovog pravilnika da se proizvod koji u sebi sadrži 100 odsto kafu može nazvati kafa, a ukoliko su u pitanju i neke druge žitarice čije prisustvo po zakonu i pratećem pravilniku dozvoljeno mora se to jasno naznačiti na ambalaži jer potrošači zaista moraju biti informisani šta se nalazi u proizvodu i šta piju. To je napitak koji svi tradicionalno konzumiramo i to je jedan izuzetno popularan napitak ne samo kod nas nego u celom svetu i zaista bi bi bilo fer prema potrošačima da imaju punu informaciju prilikom kupovine", kaže Alfirović.
Proizvođači kafe koji tvrde da proizvode čistu sirovu kafu su saglasni - novi pravilnik, omogućiće im da na tržištu, imaju fer takmičenje.
Iako je novi pravilnik stupio na snagu, iz prodaje neće, odmah biti povučena kafa, koja je obeležena po starim pravilima, već će do isteka roka trajanja moći da se prodaje.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Naslov: Redakcija