UREDBA O OGRANIČENJU VISINE CENA OSNOVNIH ŽIVOTNIH NAMIRNICA: Ograničenje cena osnovnih namirnica uskoro ističe, a stručnjaci tvrde da je poskupljenje neminovno
Vlada Republike Srbije donela je 30. novembra prošle godine Uredbu o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica ("Sl. glasnik RS", br. 114/2021, 116/2021 i 119/2021 - dalje: Uredba).
Ova Odluka odnosi se na šećer, brašno tipa T-400, jestivo suncokretovo ulje, svinjsko meso - but i UHT mleko sa 2,8 procenata mlečne masti, čije cene ne mogu da budu više od onih zabeleženih na dan 15. novembra 2021. godine.
“Donošenjem ove Uredbe cene pomenutih proizvoda u naredna dva meseca ne smeju prelaziti nivo od 15. novembra ove godine. Vlada će u slučaju potrebe produžiti ovu meru i nakon isteka 60 dana”, rekla je tada ministarka trgovine, turizma i telekomunikacija Tatjana Matić i dodala da je mera bila neophodna u cilju zaštite životnog standarda građana.
Uredba je stupila na snagu 1. decembra i primenjuje se u trajanju od 60 dana.
Kako je objašnjeno u dokumentu, ograničenje cena utvrđeno je kako bi se otklonile štetne posledice i sprečili poremećaji na tržištu i ne odnosi se na snižene cene (rasprodaje, sezonska sniženja ili akcijske prodaje), već na one pre sniženja.
Agroekonomista Milan Prostran ocenjuje da bi Uredbu trebalo produžiti za najmanje još 60 dana, imajući u vidu da se cene navedenih osnovnih namirnica “ne smiruju”.
“Imajući u vidu visoke cene inputa, odnosno onoga što nam je ušlo u setvu kada su u pitanju pšenica, ovas, ječam, raž ili uljana repica, vidimo da nam tek narednih meseci dolaze visoke cene, što će se osetiti kada bude trebalo da se prehranjuje pšenica i da se uzimaju mineralna đubriva. Pritom je i gorivo poskupelo. Po mojoj proceni, cene namirnica će biti na istom nivou ili za oko 10 do 15 odsto veće do jeseni. Stoga, imajući u vidu da se rast cena osnovnih prehrambenih proizvoda ne smanjuje i još uvek je u laganoj uzlaznoj liniji, treba računati da će se trend rasta nastaviti, možda ne tako oštro, ali postepeno, sve do kraja jeseni”, objašnjava naš sagovornik.
Prostran je podsetio da su i Narodna banka Srbije (NBS) i pojedini ekonomisti govorili o smirivanju cena, ali ipak smatra da će ove namirnice i dalje imati trend laganog rasta cena. On dodaje i da, bez obzira na to što je bilo kritika jer u uslovima liberalnog tržišta država utvrđuje cene nekih proizvoda, to nije samo naša karakteristika, već nešto što se dešava i u razvijenim zapadnim zemljama.
“Ograničavanje cena nekih proizvoda primenjuju i zapadne zemlje i neke države EU, a pojedine razmišljaju o tome, uprkos činjenici da se radi o liberalnim tržištima. To je sada prisutno i u nekim kapitalističkim zemljama koje dugo godina imaju tržišnu ekonomiju. Ipak ‘nužda zakon menja’, a hrana je izuzetno osetljiv proizvod”, ocenio je Milan Prostran.
S obzirom na to da Uredba uskoro ističe to znači da bi trgovci mogli da podignu cene i preliju troškove na novčanike potrošača, ukoliko Vlada Srbije u međuvremenu ne produži pomenutu meru.
Da podsetimo, predviđeno je da proizvođači pet osnovnih životnih namirnica ne smeju da isporučuju u količinama manjim od prosečnih u poslednjih 12 meseci, a za kršenje navedenih odredaba predviđene su i novčane kazne u iznosu od 100.000 do dva miliona dinara, kao i zabrana vršenja delatnosti u trajanju od šest meseci do jedne godine.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Naslov: Redakcija