Zastava Bosne i Hercegovine

UREDBA O BLIŽIM USLOVIMA, KRITERIJUMIMA I ELEMENTIMA ZA PAUŠALNO OPOREZIVANJE OBVEZNIKA POREZA NA PRIHODE OD SAMOSTALNE DELATNOSTI: Advokati će od 2023. godine masovno prelaziti u knjigaše, a za neke će biti obavezne i e-fakture


Od 1. januara 2023. godine advokate u Srbiji očekuju velike promene u poslovanju. Prema procenama, oko 12.000 paušalno oporezovanih advokata moraće da pređe u takozvane preduzetnike knjigaše, jer se menjaju odredbe paušalnog oporezivanja.

Takođe, pravnici koji se bave advokaturom moraće - ako rade sa državnim sektorom - i da izdaju e-fakture i budu deo sistema e-fiskalizacije.

Advokat Milan Milutinović kaže da advokati neće morati nužno da pređu na sistem vođenja knjiga, ali će im to biti znatno jeftinije i isplativije od paušalnog oporezivanja, iz razloga što prestaju da važe odredbe aktuelne legislative koje su se odnosile na niži iznos paušalno određenih javnih prihoda.

“Advokati će se u većini slučajeva okrenuti vođenju knjiga kako bi, prvo minimizirali svoje troškove, a drugo kako bi im kao trošak bili uračunati svi realni troškovi koje imaju u obavljanju svoje delatnosti kao što su kancelarijski materijal, gorivo i slično, a što se ne uračunava kao trošak kod paušalnog oporezivanja”, navodi Milutinović.

Novina od 2023. godine je ta što ističe Uredba o bližim uslovima, kriterijumima i elementima za paušalno oporezivanje obveznika poreza na prihode od samostalne delatnosti ("Sl. glasnik RS", br. 94/2019, 96/2019 - ispr. i 156/2020), koja propisuje da poreska obaveza ne može da se poveća više od deset odsto u odnosu na prethodnu godinu.

Uredba koja je doneta 2020. godine značajno je promenila dotadašnji način utvrđivanja osnovice za paušalni porez i doprinose.

Poreski savetnici ističu da je nov način oporezivanja paušalaca generalno povećao paušalni porez i doprinose, te se pojedinim paušalcima više isplati da pređu u dvojno knjigovodstvo i da plaćaju porez na stvarno ostvareni prihod.

Jedan od najvažnijih uslova je da se paušalno oporezivanje može odobriti preduzetnicima koji imaju ukupan promet u kalendarskoj godini manji od šest miliona dinara. Paušalno oporezivanje se ne može odobriti preduzetniku koji, na primer, obavlja delatnost trgovine ili preduzetniku koji je obveznik PDV-a.

Osim toga što će početi sa vođenjem knjiga, advokati će ako sarađuju sa javnim sektorom i državnim institucijama za svoje usluge morati da izdaju e-fakture i ako su Zakonom o fiskalizaciji ("Sl. glasnik RS", br. 153/2020 i 96/2021) oslobođeni te obaveze.

“Nije bitno da li je konkretan privredni subjekat paušalac ili knjigaš sa aspekta postojanja obaveza za izdavanje fiskalnog računa. Bitno je da li je zakonskim odredbama koje se odnose na fiskalizaciju kvalifikovan kao obveznik izdavanja fiskalnih računa, a što se određuje s obzirom na delatnost konkretnog privrednog subjekta”, objašnjava advokat Milan Milutinović.

On dodaje da advokati jesu izuzeti od primene zakonskih odredbi o fiskalizaciji i neće ni u kom slučaju biti dužni da izdaju fiskalne račune, ali da postoji izuzetak.

“One kolege koje budu sarađivale sa državnim sektorom, bilo da izdaju ili primaju fakture, biće dužni da se registruju i koriste sistem elektronskih faktura pri Ministarstvu finansija Republike Srbije i da svoje eventualne fakture prema javnom sektoru, takođe izdaju isključivo preko tog sistema”, ističe Milutinović.

NALED i Digitalna zajednica su pokrenuli inicijativu sa ciljem produženja zaštite za paušalce i niži porez za radnike koji posluju preko interneta i odluče se za paušalni model poslovanja.

Prvi zahtev inicijative odnosi se na produženje odredbe koja se tiče ograničenja povećanja paušalnog opterećenja za maksimalno 10 odsto na godišnjem nivou, i obuhvata sve paušalce. Ova odredba prestaje da važi od 1. januara sledeće godine, i u slučaju da se ne produži imaće za posledicu višestruko uvećanje opterećenja za određene paušalce.

Dodatno, inicijativa ima za cilj promenu načina obračuna paušalnog opterećenja za dve dominantne delatnosti među licima koja posluju preko interneta. Konkretno, misli se na šifre delatnosti 8559 (Predavanje stranih jezika preko platformi) i 8211 (Virtuelni asistenti i unos podataka).

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Biznis, Ljiljana Begović, 18.10.2022.
Naslov: Redakcija