VLADA RS: Utvrđeni predlozi zakona o tehničkim zahtevima za proizvode i ocenjivanju usaglašenosti, o rodnoj ravnopravnosti, o izmenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije
Vlada Republike Srbije usvojila je Predlog zakona o rodnoj ravnopravnosti, kojim se unapređuje institucionalni okvir i stvaraju uslovi za sprovođenje politike jednakih mogućnosti za žene i muškarce.
Novim zakonskim rešenjem utvrđuju se obaveze organa javnih vlasti, poslodavaca i drugih fizičkih i pravnih lica u vezi sa rodnom ravnopravnošću. Takođe, predviđene su i mere za suzbijanje rodne diskriminacije i ostvarivanje i unapređenje rodne ravnopravnosti, što je jedan od osnovnih međunarodnih standarda u obezbeđivanju ljudskih prava.
Budući zakon regulisaće rodnu ravnopravnost u oblastima rada, zapošljavanja i samozapošljavanja, socijalnog i zdravstvenog osiguranja i zaštite, obrazovanja, sporta, političkog delovanja i javnih poslova, reproduktivnih i seksualnih prava, pristupa robi i uslugama, kao i mere za suzbijanje i sprečavanje svih oblika rodno zasnovanog nasilja, nasilja nad ženama i nasilja u porodici.
Na sednici je usvojen i Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o zabrani diskriminacije, kojim se doprinosi sprečavanju diskriminacije po osnovu bilo kog ličnog svojstva.
Diskriminacija u oblasti rada biće oštrije sankcionisana, što će usloviti poslodavce da više vode računa o tretmanu svojih zaposlenih, kao i o poštovanju antidiskriminativnih normi propisanih zakonima iz oblasti rada i zapošljavanja.
Primena zakona baziraće se na ravnopravnom uključivanju žena, osoba sa invaliditetom, pripadnika manjina, starijih osoba i drugih ranjivih grupa u savremene društvene tokove, što će dati pozitivan efekat na privredni sistem i populacionu politiku države.
Na sednici je usvojena i Strategija za sprečavanje i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja prema ženama i nasilja u porodici 2021–2025, kao jedan od prioriteta u radu Vlade.
Osnovni cilj Strategije jeste obezbeđenje efikasne prevencije i zaštite od svih oblika nasilja prema ženama i devojčicama i nasilja u porodici, kao i razvijanje sistema usluga podrške žrtvama nasilja.
Predviđeni su i načini za postizanje ovih ciljeva – razvijanje programa prevencije kroz sve sisteme (obrazovanje, zdravstvo, socijalna zaštita i drugi), usvajanje standarda za uslugu programa rada sa učiniocima nasilja prema ženama i nasilja u porodici, uspostavljanje i unapređenje opštih i specijalizovanih usluga podrške (SOS telefoni, sigurne kuće, besplatna pravna pomoć i drugo) za žene žrtve nasilja na celoj teritoriji Srbije.
Vlada je obrazovala Koordinaciono telo za podršku žrtvama krivičnih dela i svedocima u krivičnim postupcima, čiji su članovi predstavnici ministarstava pravde i unutrašnjih poslova, zdravlja, kao i Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
U ovom radnom telu predstavnike će imati i Vrhovni kasacioni sud, Visoki savet sudstva, Državno veće tužilaca, Republičko javno tužilaštvo, Pravosudna akademija, organizacije civilnog društva i akademske zajednice.
Takođe, usvojen je i Predlog zakona o tehničkim zahtevima za proizvode i ocenjivanju usaglašenosti, kojim se reguliše pravni okvir za unapređivanje tehničkog zakonodavstva, obezbeđuje usklađivanje sa najboljom praksom Evropske unije i savremenim standardima u oblasti tehnike, poboljšanja uslova za poslovanje i razvoj srpske privrede, kao i smanjivanje nelojalne konkurencije.
Ovim zakonskim predlogom se unapređuje zaštita javnih interesa, kao što je zaštita zdravlja i bezbednosti potrošača i drugih korisnika, imovine i životne sredine, kao i zaštita bezbednosti na radu.
Obrazovan je Nacionalni savet za oporavak i razvoj turizma Republike Srbije, čiji će zadatak biti da predlaže i prati primenu mera za oporavak turizma i ugostiteljstva u kovid i postkovid periodu, kao i da koordinira sve one koji su nadležni za dalji razvoj turističke industrije i pozicioniranje Srbije na međunarodno tržište.
Članovi Vlade doneli su odluku o obrazovanju Nacionalne koalicije za smanjenje energetskog siromaštva. Cilj ovog tela biće okupljanje relevantnih zainteresovanih strana, kako bi se putem koordinisane akcije doprinelo okončanju energetskog siromaštva.
Nacionalna koalicija razvijaće saradnju među pojedincima, javnim institucijama, nezavisnim telima, nevladinim, privatnim i medijskim organizacijama, kako bi se ovaj složen problem na adekvatan način rešavao.
Izvor: Vebsajt Vlade, 22.04.2021.Naslov: Redakcija