Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKLJUČAK O PREPORUCI POSLODAVCIMA U REPUBLICI SRBIJI DA OMOGUĆE ZAPOSLENIMA DA NE RADE NA BADNJI DAN: Poslodavci nemaju obavezu da zaposlenima omoguće neradni dan, kao ni da im uvećaju zaradu za rad ako rade na Badnji dan


Vlada Republike Srbije usvojila je Zaključak o preporuci poslodavcima u Republici Srbiji da omoguće zaposlenima da ne rade na Badnji dan ("Sl. glasnik RS", br. 101/2024), s obzirom na značaj Božića kao verskog praznika koji praznuje većina građana i potrebe njegovog prikladnog praznovanja i obeležavanja, a imajući u vidu značaj Badnje večeri, kao dela božićnih praznika. Kako možemo da proglasimo 6. januar za neradan dan?

Podsetimo, poslodavcima u Srbiji preporučeno je da omoguće da na Badnji dan ne rade: katolici i pripadnici hrišćanskih verskih zajednica koje obeležavaju verske praznike po gregorijanskom kalendaru, 24. decembra 2024. godine, saopšteno je iz Vlade.

Takođe se preporučuje da pravoslavni vernici koji obeležavaju verske praznike po julijanskom kalendaru ne rade 6. januara 2025. godine.

Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata je podsetila da će sindikat uvek da podrži uvođenje neradnog dana.

- Mislim da bi to i trebalo da se uradi, ali mnogo je veći problem od toga da li je nešto neradni ili radni dan zapravo nepoštovanje Zakona o radu ("Sl. glasnik RS", br. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017 - odluka US, 113/2017 i 95/2018 - autentično tumačenje) jer mnogi poslodavci teraju radnike da na taj dan rade. Ono što je još gore, da im taj dan ne plate sa uvećanom dnevnicom. Tako da, prvo to bi trebalo regulisati - smatra ona.

Prema aktuelnom Zakonu, ako radite na Božić ili neku drugi državni praznik, imate pravo na uvećanje zarade od najmanje 110 odsto od osnovice.

- Najpre su potrebne izmene i dopune u Zakonu o radu jer je Ministarstvo rada resorno za te stvari. Vlada bi u tom slučaju trebalo da donese nekakvu uredbu ili sličan dokument kojim bi se taj dan proglasio za neradan dan, pa sledi objavljivanje odluke u Službenom glasniku… - rekla je Ranka Savić.

Na pitanje koliko zemlje u Evropi imaju neradnih dana, odnosno gde je Srbija u poređenju sa njima, sagovornica odgovara da smo mi zemlja sa najmanjim brojem neradnih dana.

- Mi smo među državama sa najmanjim brojem radnih dana u odnosu na zemlje Evropske unije. Sve one priče kako Srbi samo praznuju i ne rade su apsolutno netačne, jer mnogo više od nas praznuju ostale zemlje, primera radi, Nemačka, Francuska i Švajcarska - objašnjava ona.

Prema njenim rečima, skandinavske zemlje prednjače kada je reč o slobodnim danima jer što je veći standard, više se pažnje posvećuje zaposlenima, odnosno građanima i njihovom zadovoljstvu življenja.

- Što je zemlja siromašnija, u njoj se više radi i manje se razmišlja o tome - navodi ona.

U tom kontekstu je napravila paralelu sa tim da sve više zemalja Evrope uvodi i skraćenu radnu nedelju i šestočasovno radno vreme, što ide u prilog brizi o građanima i njihovom sadržajnijem životu, zaključuje Ranka Savić.

U Srbiji postoje praznici koji se obeležavanju obustavom rada kao i oni koji se slave radno uz prigodne svečanosti. Povod su društvene ili verske prirode. Ukoliko datum državnog praznika padne u nedelju, onda se zvanično obeležavanje prebacuje za prvi radni dan posle toga.

Postoje i praznici koji se u javnim institucijama i školama našoj zemlji slave radno. To su Sveti Sava (27. januara), zatim Dan sećanja na žrtve Holokausta, genocida i drugih žrtava fašizma u Drugom svetskom ratu (22. aprila), Dan pobede (9. maj), Vidovdan (28. juna), kao i Dan sećanja na srpske žrtve u Drugom svetskom ratu (21. oktobra).

Zakon o radu zaposlenima pravoslavne veroispovesti propisuje slobodan dan za obeležavanje krsne slave. Vernici drugih veroispovesti takođe imaju slobodne dane za velike praznike, s tim što za sve važi pravilo da, ukoliko padne za vikend, nema prenošenja na prvi radni dan.

Uskoro nam počinju državni praznici, odnosno neradni dani. Prvi dan nove godine "pada" u sredu, a ne radi se ni u četvrtak 2. januara. Božić je u utorak 7. januara, tako da tog meseca imamo tri neradna dana. U februaru takođe imamo tri slobodna dana, za Dan državnosti i to “produženi vikend” od 15. do 17. februara – jer ako jedan od datuma kada se praznuju državni praznici Republike Srbije padne u nedelju, ne radi se prvog narednog radnog dana.

Podsetimo, i prošle godine, Vlada Republike Srbije dala je sličan predlog. Predloženo je da 8. januar, drugi dan Božića, bude neradan.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Blic, 22.12.2024.
Naslov: Redakcija