Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKON O MALOLETNIM UČINIOCIMA KRIVIČNIH DELA I KRIVIČNOPRAVNOJ ZAŠTITI MALOLETNIH LICA: Zbog sve većeg broja mladih prestupnika s ranom psihopatijom neophodno je sniziti donju starosnu granicu krivične odgovornosti


Rešenja iz Zakona o maloletnim učiniocima krivičnih dela i krivičnopravnoj zaštiti maloletnih lica ("Sl. glasnik RS", br. 85/2005 – dalje: Zakon) umnogome, ili čak potpuno, nesaglasna su sa naučno ustanovljenim principima kažnjavanja kriminala čiji su počinioci psihopate u ranoj životnoj dobi, navodi kriminolog Dobrivoje Radovanović.

Zakon predviđa, a to je i naučno utvrđeno, da su rane psihopate kritična kategorija mladih i da je cilj njegovih odredbi da, što je više moguće, redukuje njihovo buduće delinkventno ponašanje. Ova kategorija maloletnika, naime, trajno će u životu biti najteži i najuporniji povratnici koji čine teška, pa i nasilna krivična dela i kod kojih je korekcija ponašanja gotovo nemoguća. Zato sankcije prema maloletnicima s ranom psihopatijom treba da budu brzo izrečene, da budu oštre i takve da se pokuša njihovo odvraćanje od krivičnih dela – objašnjava Radovanović.

Nažalost, kaže sagovornik, zbog sve većeg broja mladih prestupnika s ranom psihopatijom neophodno je i sniziti donju starosnu granicu krivične odgovornosti s obzirom na to da pojedinci s ovakvom strukturom ličnosti veoma rano počinju da vrše krivična dela, najčešće sa 11, 12 ili 13 godina. Na to rano činjenje ovih dela, kako smatraju psiholozi, mora se neizostavno reagovati.

Naglašavam da zbog sklopa ličnosti ranih psihopata, u kojoj dominiraju manipulativnost, agresivnost, patološka lažljivost i nepostojanje osećanja krivice, reakcija države mora da bude brza, oštra i odlučna. Svi drugi postupci i mere koje predviđa Zakon, počev od vaspitnih naloga do krivičnih sankcija, neće dati rezultate jer ne nastupaju brzo, nisu dovoljno oštri i nisu odvraćujuće prirode. U tom smislu, odredbe Zakona o pojačanom nadzoru, obezbeđivanju opšteg i stručnog osposobljavanja i neke druge mere deluju gubitnički. Naročito se to odnosi na odredbu koja omogućava maloletnim psihopatama da, uz određene uslove, budu oslobođeni kazni – izričit je kriminolog i dugogodišnji direktor Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja.

Imajući sve to u vidu, smatra Radovanović, čini se da je potrebno izraditi i usvojiti novi i znatno drugačiji zakon o maloletnim učiniocima krivičnih dela ili postojeći dopuniti novim odredbama. Ovo pogotovu, naglašava sagovornik, ako se ima u vidu da se kriminal maloletnika u Srbiji drastično razlikuje od kriminala koji je činjen ranije.

Ako to ne uradimo, imaćemo nove slučajeve slične onima u školi OŠ “Vladislav Ribnikar”, odnosno u Duboni i Malom Orašju ili veoma veliki broj pojedinih nasilnih dela. Nažalost, ne možemo da se otmemo utisku da takvu situaciju pomalo i negujemo. Pogledajmo samo toleranciju države prema navijačkim grupama i snažan otpor snižavanju granice krivične odgovornosti za prestupnike sa psihopatskom strukturom ličnosti – kaže Radovanović.

Ipak, prema mišljenju sagovornika, Zakon ima i dobrih rešenja. To su, pre svega, kaže Radovanović, odredbe koje omogućavaju da oni ne budu krivično gonjeni.

Ovim rešenjima otklonjeni su svi negativni efekti koji, kako kaže teorija etiketiranja, govore o tome da maloletnik koji učini bezazleni prestup i ponovi ga nekoliko puta, počinje sebe da doživljava kao kriminalca. Dobra su i rešenja o uslovima pod kojim se vaspitni nalozi primenjuju, njihovoj prirodi i vrsti. Smatram da su dobra i rešenja u delu zakona koji se odnosi na krivične sankcije, vaspitne mere, mere upozorenja i usmeravanja koje nose naziv posebne obaveze – kaže sagovornik.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.


Izvor: Vebsajt Politika, Miroslava Derikonjić, 20.10.2024.
Izvod iz vesti, Naslov: Redakcija