Zastava Bosne i Hercegovine

INDEKS PERCEPCIJE KORUPCIJE: Srbija nije zabeležila napredak i ostaje na svom najnižem rezultatu od 2012. godine od kada su podaci uporedivi


Srbija je po indeksu percepcije korupcije na 96. mestu od 180 zemalja i teritorija, sa indeksom 38 zabeleženim drugu godinu zaredom, što su ujedno i njene najniže dosadašnje ocene, pokazao je Globalni indeks percepcije korupcije 2021 koji je objavila Transparensi internešenal. Srbija nije zabeležila napredak i sa 38 poena ostaje na svom najnižem rezultatu od 2012. od kada su podaci uporedivi.

U izveštaju se navodi i da se Srbija više ne smatra demokratskom, već zemljom sa hibridnim režimom i vlada je postala ozloglašena po jakom uticaju na medije, uznemiravanju nezavisnih kritičara i držanju nefer izbora, navodi se u izveštaju. Nedostatak transparentnosti vlade oko glavnih stranih investicija, stoji dalju u dokumentu, izaziva rasprostranjenu zabrinutost, što se odražava na nedavni talas javnih protesta protiv spornog projekta istraživanja litijuma. Ukazuje se da je širom Zapadnog Balkana i u Turskoj, koja ima indeks 38, koncentracija vlasti u rukama autokratskih vođa i njihovih partija podrivala je sudsku nezavisnost što pomaže da se održi to zarobljavanje države, a navodi se i da su širom regiona istočne Evrope i centralne Azije autoritarne vlade špijunirale, zastrašivale i napadale aktiviste, novinare, opozicione vođe i obične građane.

Srbija 96. mesto deli sa još pet zemalja Argentinom, Brazilom, Indonezijom, Lesotom, i Turskom. Inače, Srbija i druge zemlje sa Zapadnog Balkana svrstani su u region istočne Evrope i centralne Azije.

Samo tri zemlje u regionu imaju indeks iznad globalnog proseka od 43, a to su Gruzija sa 55, Jermenija sa 49 i Crna Gora sa 46.

Vlade ovog regiona, navodi se, koristile su koronavirus kao pretekst da dalje suzbiju kritične glasove, usvajale su restriktivne zakone, gušile slobodu govora i pristup informacijama i podrivale nezavisno sudstvo.

Na Zapadnom Balkanu Crna Gora ima indeks 46, Severna Makedonija i Kosovo 39, Bosna i Hercegovina i Albanija 35. Slovenija je na 41. mestu sa indeksom 57, a Hrvatska na 63. mestu sa indeksom 47.

Indeks percepcije korupcije rangira 180 zemalja i teritorija širom sveta prema pokazanom nivou korupcije u javnom sektoru, a rezultati se pokazuju na skali od nula, što označava visoku korupciju do 100 kada je reč o vrlo čistoj zemlji ili teritoriji po pitanju korupcije.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Politika, 25.01.2022.
Naslov: Redakcija