SKUPŠTINA GRADA BEOGRADA: Usvojena Odluka o budžetu Grada Beograda za 2025. godinu, planovi, odluke i rešenja od značaja za funkcionisanje Grada
Odbornici Skupštine grada usvojili su predlog budžeta za 2025. godinu. Godišnji obim sredstava budžeta Grada Beograda i budžeta gradskih opština za narednu godinu planiran je u ukupnom iznosu od 187.017.442.307 dinara (1.594.351.596 evra), u okviru kojeg se na budžet Grada Beograda odnosi 171.644.091.417 dinara, a na budžete gradskih opština 15.373.350.890 dinara, rekla je gradska sekretarka za finansije Katarina Čubrić.
Ona je istakla da je ukupan obim sredstava budžeta Grada i gradskih opština ovom odlukom predviđen u skladu sa odredbama uputstva Ministarstva finansija za pripremu odluke o budžetu lokalne vlasti za 2025. godinu i projekcija za 2026. i 2027. godinu, koje se odnose na maksimalni obim planiranih sredstava tekućih prihoda za početni budžet za narednu godinu. Transferna sredstva iz budžeta Republike uvodiće se u gradski budžet u momentu njihovog ostvarenja, u skladu sa Zakonom o budžetskom sistemu. Najveći deo odnosi se na izgradnju metroa.
Govoreći o budžetu Grada Beograda, Čubrićeva je istakla da je godišnji obim sredstava budžeta Grada Beograda za 2025. godinu planiran u ukupnom iznosu od 171.644.091.417 dinara i sastoji se od tekućih prihoda u iznosu od 163.526.886.967 dinara, primanja od prodaje nepokretnosti u iznosu od 2.799.312.564, primanja od prodaje finansijske imovine u iznosu od 5.000.000 dinara, primanja od zaduživanja po postojećim kreditnim linijama u iznosu od 1.283.017.201 i procenjenih prenetih neutrošenih sredstava iz ranijih godina u iznosu od 4.029.874.685 dinara.
Najveće učešće u obimu budžeta imaju tekući prihodi (95,27 odsto), od kojih su najznačajniji prihodi od poreza na dohodak građana (59,88%) i prihodi od poreza na imovinu (13,56%). Pored tekućih prihoda, u obim sredstava uključena su primanja od prodaje nepokretnosti (1,63%), primanja od prodaje finansijske imovine, primanja od zaduživanja po postojećim kreditnim linijama (0,75%) i preneta neutrošena sredstva iz ranijih godina (2,35%).
Ovako utvrđen budžet raspoređen je za finansiranje redovnog funkcionisanja organa, službi i ustanova Grada, svih postojećih aktivnosti iz nadležnosti korisnika, započetih i novih investicionih ulaganja, kao i za izmirenje preuzetih obaveza iz prethodnog perioda. Od ukupnog budžeta, za tekuće rashode izdvojeno je 79,28%, na kapitalni budžet 16,41%, a na izdatke za otplatu glavnice kredita i dokapitalizaciju javnih komunalnih preduzeća 4,31%.
I ovim budžetom planirana su sredstva za pružanje podrške porodicama, poput potpunog finansiranja vrtića za roditelje dece u državnim vrtićima, odnosno finansiranja do iznosa pune ekonomske cene za decu u privatnim vrtićima (33.000 dinara), zatim finansiranja pomoći roditeljima školske dece (isplate od 20.000 dinara po svakom osnovcu, odnosno srednjoškolcu), potpunog finansiranja usluge gerontodomaćica, dnevnog boravka za decu, mlade i odrasle sa smetnjama u razvoju, personalnog asistenta, poklon-vaučera za decu i zaposlene u predškolskim ustanovama i školama na teritoriji grada Beograda, finansiranja besplatnog korišćenja gradskih bazena za sve Beograđane tokom leta i dr.
Pored navedenog, budžetom su obezbeđena sredstva za finansiranje propisanog povećanja plata zaposlenih, za uvećanje naknada za zaposlene po ugovorima o privremenim i povremenim poslovima (za 8% svim zaposlenim, izuzev zaposlenih u oblasti predškolskog i osnovnog vaspitanja kojima uvećanje iznosi 11%, koje je dodatno uvećano za 16 odsto od Grada Beograda), za uvećanje minimalne zarade od 13,7 odsto usluge javnih i javnih komunalnih preduzeća u skladu sa njihovim godišnjim programom, finansiranje javnog prevoza, materijalnih i drugih troškova svih ustanova - izvršenje budžetskih korisnika Grada, škola i socijalnih ustanova i izvršenje budžetskih korisnika republike za finansiranje sportskih i drugih udruženja, programa upravljanja zaštićenim područjima, za rad i funkcionisanje komunalne milicije i druge rashode, sredstva za nastavak radova na započetim investicijama, kao i za realizaciju novih projekata sa posebnim osvrtom na uređenje postojećih i novih saobraćajnica.
Govoreći o Predlogu programa uređenja i dodeli građevinskog zemljišta za 2025. godinu, Tatjana Popović iz Direkcije za građevinsko zemljište i izgradnju grada istakla je da će za ovu namenu biti izdvojeno skoro 16 milijardi dinara.
- Značajan deo ovog programa obuhvata rešavanje imovinsko-pravnih odnosa. Najznačajniji objekti za koje se u 2025. godini rešavaju imovinsko-pravni odnosi su saobraćajnice za pristup Železničkoj stanici “Prokop”, lokacija Makiško polje, prva i druga linija metroa, saobraćajnice na potezu Slavija-Žička, saobraćajnica T6, tunelska veza Savske i Dunavske padine, PDR Privredna zona “Auto-put” u Novom Beogradu, Zemunu i Surčinu, Ulica Vladimira Popovića od hotela “Hajat” do Bulevara Nikole Tesle, produžetak Ulice Jurija Gagarina sa infrastrukturom, Slanački put, saobraćajnice na lokaciji Kneza Višeslava, regionalni vodovod Makiš-Mladenovac - rekla je Popovićeva.
Ona je podsetila da su planirani radovi na komunalnom opremanju zemljišta predviđeni u iznosu od 6.071.818.264 dinara i raspoređeni na saobraćajnice sa pripadajućom infrastrukturom, objekte i mrežu vodosnabdevanja, mrežu kanalizacije, uređenje javnih slobodnih i zelenih površina i groblja, te na izgradnju i pribavljanje stanova i drugih prostora za raseljavanje.
Popovićeva je naglasila da su, između ostalih, najznačajniji sledeći objekti: saobraćajna veza Borska petlja - Lasta, saobraćajnica Vladimira Popovića od Bulevara Zorana Đinđića do Bulevara Mihajla Pupina, denivelisani ukrštaj pruge i Bulevara umetnosti na Novom Beogradu, Bulevar patrijarha Pavla, pešačko-biciklistički most preko reke Save, područje plana detaljne regulacije centralne zone Obrenovca, trg u Lazarevcu, saobraćajnice na lokacijama Padina, Mirijevo i Višnjičko polje, pristup deponiji Vinča, opremanje lokacije za područja plana detaljne regulacije aerodroma “Nikola Tesla” Beograd. Direkcija vodi stručne poslove za objekte - tunelsku vezu od Karađorđeve ulice do Dunavske padine, most preko Save na poziciji Starog savskog mosta, opremanje lokacije Makiško polje, infrastrukturni koridor od Novog Beograda do Surčina za potrebe opremanja lokacije EHRO i autobusku stanicu u Bloku 42, a izgradnja se finansira sredstvima iz budžeta Republike Srbije.
Gradski odbornici usvojili rešenja o davanju saglasnosti na programe poslovanja pojedinih komunalnih preduzeća za 2024. godinu, te doneli rešenja o davanju saglasnosti na programe poslovanja komunalnih preduzeća za 2025. godinu.
Na sednici su, između ostalog, usvojeni i predlozi i strategije “zelene” infrastrukture grada Beograda, kao i predlog strategije uređenja i održavanja vodotoka drugog reda na teritoriji grada. Odbornici su usvojili više planova detaljne regulacije i doneli odluke i dopune pojedinih planova, kojima će se povećati atraktivnost područja i poboljšati kvalitet stanovanja.
Odbornici Skupštine grada usvojili su i odluku o uspostavljanju saradnje između Grada Beograda i turskog grada Gazijantepa.
U daljem toku sednice, odbornici su doneli odluku o sistemu podsticaja i povlastica za pripadnike dobrovoljnih vatrogasnih društava na teritoriji grada, kao i više kadrovskih planova među kojima su oni za Službu za centralizovane javne nabavke, Internu reviziju, Kancelariju za mlade, Ombudsmana grada Beograda, gradskog pravobranilaštva i druge.
Izvor: Vebsajt Beoinfo, 25.12.2024.
Naslov: Redakcija