ZAKON O VRAĆANJU ODUZETE IMOVINE I OBEŠTEĆENJU: Isplata akontacije za oduzetu imovinu 31. marta 2022. godine
Isplata akontacije za novčano obeštećenje bivšim vlasnicima kojima je oduzeta imovina posle Drugog svetskog rata, počinje u četvrtak 31. marta. Akontacija iznosi 10 odsto od utvrđenog iznosa obeštećenja i biće isplaćena u dinarima, po zvaničnom srednjem kursu NBS, dok će isplata prve rate obveznica početi od sledeće godine.
Bivši vlasnici i njihovi naslednici novac će dobiti na osnovu pravosnažnih rešenja o utvrđivanju iznosa obeštećenja, koje je donela Agencije za restituciju. Do sada su 3.034 osobe koje treba da dobiju akontaciju priložile potrebnu dokumentaciju, što je 65,5 odsto.
Ministarstvo finansija poziva sve koji nisu dostavili potrebnu dokumentaciju, da to učine u najkraćem roku. Potrebno je priložiti fotokopiju lične identifikacione isprave, radi utvrđivanja identiteta primaoca akontacije i fotokopiju dokumenta – platne kartice ili drugog zvaničnog dokumenta kojim se nedvosmisleno potvrđuje podatak o broju dinarskog računa na koji će biti isplaćena akontacije (ručno popunjeni podatak bez fotokopije dokumenta kojim se potvrđuje traženi podatak ne smatra se validnim dokumentom).
Za naslednike preminulih primalaca obeštećenja potrebno je predati fotokopiju pravosnažnog rešenja o nasleđivanju, uključujući i gore navedenu dokumentaciju za svakog od naslednika.
Država je u januaru prvi put emitovala obveznice u iznosu od 69,5 miliona evra kojima će se bivšim vlasnicima ili njihovim naslednicima namirivati dug za oduzetu imovinu. Obveznice glase na ime, prenosive su, isplaćuju se u evrima, kamata je dva odsto i neoporezovane su. Obeštećenje po osnovu emitovanih obveznica isplaćivaće se od 14. januara 2023. jednom godišnje, sve do dospeća obveznice zavisno od njene ročnosti (pet, 10 ili 12 godina).
2.121 rešenje o obeštećenju, koje je postalo pravosnažno do kraja juna 2021. ušlo je u plan isplate za 2022. Ove godine trebalo da bi bude isplaćena akontacija od 5,6 miliona evra, a prva rata obveznica biće u januaru sledeće godine. Doneto je 330 rešenja o isplati obeštećenja u celosti za iznose manje od hiljadu evra, kojima je obuhvaćeno 950 podnosilaca zahteva. Njima će novac biti isplaćen poslednjeg dana ovog meseca.
Agencija za restituciju donela je ukupno 3.175 rešenja o obeštećenju za koja treba da bude isplaćena akontacija od osam miliona evra i obveznice u iznosu od 84,4 miliona evra. Doneto je 549 rešenja o isplati obeštećenja u celosti, kojima je obuhvaćeno 1.568 podnosilaca zahteva. Razlika između ukupno donetih rešenja i pravosnažnih postoji zato što su se nezadovoljne stranke žalile.
Iznos novčanog obeštećenja za svakog bivšeg vlasnika, utvrđuje se u evrima tako što se osnovica obeštećenja pomnoži sa koeficijentom koji je utvrdila Vlada Srbije u iznosu od 0,15. Osnovica obeštećenja predstavlja vrednost oduzete imovine.
Ako je Poreska uprava utvrdila da neka nekretnina vredi milion evra, ukoliko je iza bivšeg vlasnika ostao samo jedan zakonski naslednik, njemu pripada obeštećenje u ukupnom iznosu od 150.000 evra. Dobiće akontaciju od 10.000 evra. Ostatak od 140.000 ukoliko je korisnik restitucije imao manje od 65 godina na dan stupanja na snagu zakona dobiće u obveznicama na 12 godina, a ukoliko je imao 65 i više na deset godina, a ukoliko je imao više od 70 na pet godina, uz obračunatu kamatu.
Ukupno procenjena vrednost imovine koja ne može da se vrati iznosi 13,6 milijardi evra. Zakonom o vraćanju oduzete imovine i obeštećenju ("Sl. glasnik RS", br. 72/2011, 108/2013, 142/2014, 88/2015 - odluka US, 95/2018 i 153/2020) za restituciju je opredeljen iznos od dve milijarde evra, uvećan za pripadajuće kamate, za sve korisnike. Zakon dalje predviđa da se koeficijent dobija stavljanjem u odnos ova dva iznosa. Agenciji za restituciju u roku je podneto više od 75.000 zahteva, a 84 odsto je rešeno. Svake godine, svakog januara država će emitovati novi paket obveznica, na osnovu rešenja agencije.
Sledeće godine u martu biće isplaćena akontacija za rešenja koja budu pravosnažna do 30. juna 2022. i trajaće dok se ne okončan posao.
Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.
Naslov: Redakcija