Zastava Bosne i Hercegovine

ZAKON O FISKALIZACIJI: Udruženje “Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije” traži da se rok za primenu Zakona odloži do kraja godine, te da određene delatnosti budu izuzete e-fiskalizacije


Svi obveznici fiskalizacije treba da pređu na model e-fiskalizacije, koji podrazumeva upotrebu novog hardverskog ili softverskog rešenja.

I dok Ministarstvo finansija apeluje da obveznici počev od 1. maja 2022. godine moraju da izdaju nove fiskalne račune sa QR kodom kako bi nastavili da rade u skladu sa Zakonom o fiskalizaciji ("Sl. glasnik RS", br. 153/2020 i 96/2021), jer će u suprotnom biti podložni kaznenim merama, pijačni prodavci nadaju se novom rešenju bez fiskalnih uređaja, dok se privrednici suočavaju sa brojnim problemima na terenu zbog kojih traže odlaganje primene zakona do kraja godine.

U Ministarstvu podsećaju da su obveznici fiskalizacije u obavezi da najpre putem portala Poreske uprave ePorezi prijave lokacije poslovnog prostora i poslovnih prostorija, a zatim je potrebno da preko elektronskog servisa za fiskalizaciju, autorizovane osobe traže izradu bezbednosnih elemenata za određeni PIB i poslovni prostor koji su prijavili.

“Važno je da obveznik naruči bezbednosni element kada je spreman za e-fiskalizaciju, odnosno kada zna koji fiskalni uređaj će koristiti. Kada je reč o fiskalnim uređajima, Poreska uprava je do sada odobrila 462 elementa elektronskog fiskalnog uređaja, a na sajtu Poreske uprave se nalazi spisak elemenata i proizvođača, kako bi se obveznici odlučili koji fiskalni uređaj će koristiti”, navode u Ministarstvu finansija.

Prema poslednjim podacima, ukupno je 140.684 obveznika prijavilo 204.353 lokacije poslovnog prostora, a Poreska uprava je izradila 200.329 bezbednosnih elemenata po zahtevu obveznika, od kojih je preuzeto njih 173.438.

U Udruženju “Zaštitnik preduzetnika i privrednika Srbije” i dalje smatraju da je zbog brojnih problema na terenu neophodno odložiti rok za primenu Zakona o fiskalizaciji do kraja godine i da bi određene delatnosti trebalo izuzeti iz fiskalizacije. Reč je zapravo o delatnosti pod šifrom 85.5 (ostalo obrazovanje) u koju spadaju škole jezika i firme koje se bave različitom vrstom edukacija.

“Privrednici se masovno javljaju i puno je onih koji su preuzeli bezbednosni element i poručili uređaj, a serviser ih je obavestio da je neizvodljivo da se sve završi u zakonskom roku jer nema dovoljno uređaja, niti kapaciteta da svi postojeći uređaji obrade na vreme, tako da je to dodatni problem. Mislimo da bi bilo dobro odložiti rok dok se ne srede problemi na koje smo ukazali, a zbog čega smo i angažovali advokatsku kancelariju, koja je Ministarstvu finansija ponovo poslala zahteve za izuzimanje pomenute delatnosti iz fiskalizacije i da se odloži rok primene zakona dok ne reše svi tehnički problemi”, kaže zastupnica ovog udruženja Milena Amon.

Komentarišući navode da privrednici čekaju poslednji momenat da pređu na nov model fiskalizacije, ona ukazuje da je to sa njihove tačke gledišta neozbiljno jer je tehnički neizvodljivo u predviđenim rokovima.

“Ljudi ne prave prekršaj ako kucaju račun po starom sistemu, nisu utajili porez. Vi ih dovodite u situaciju da pišete kazne zato što nisu prešli na novu fiskalizaciju jer su tehnički bili onemogućeni predviđenim rokovima, a oni zapravo nisu izvršili poresku utaju. Čak i među onima koji su u prvom krugu uzeli subvencije i poručili uređaje ima onih koji nisu uspeli da ih aktiviraju jer im još uvek uređaji fizički nisu stigli”, ističe Amon.

Nakon masovnih protesta zbog uvođenja fiskalnih uređaja i sastanka na kom ih je primio predsednik Srbije, pijačni prodavci se nadaju da je za njih rešenje na pomolu.

Za prelazak na novi model fiskalizacije država je za prijavljene obveznike opredelila subvencije u iznosu od 100 evra po svakom prodajnom mestu i po svakom fiskalnom uređaju još 100 evra, dok je za privrednike koji nisu u sistemu PDV-a taj iznos uvećan za 20 odsto. Ukupno je u tu svrhu isplaćeno oko pet milijardi dinara.

Na novom sistemu dnevno se primi preko tri miliona računa sa QR kodovima, a dan sa najviše računa je 21. april, kada je Poreska uprava primila 3,8 miliona novih fiskalnih računa.

“Prednosti koje donosi novi sistem e-fiskalizacije su brojne za državu i privredu, jer se na taj način suzbija nelojalna konkurencija i omogućava efikasnija borba protiv sive ekonomije, olakšava poslovanje, smanjuju se troškovi na duži rok, ukida se nepotrebno administriranje i stvara bolji poslovni ambijent”, ističu u Ministarstvu finansija i dodaju da će i građani moći da se uključe u borbu protiv sive ekonomije jer će preko QR koda moći da proveravaju ispravnost svakog fiskalnog računa skeniranjem mobilnim telefonom.

“Na taj način kupci utvrđuju da li je porez koji su platili završio tamo gde treba, u Poreskoj upravi, što znači da novi sistem omogućava kupcima da budu kontrolori fiskalnih računa”, navode u resornom Ministarstvu.

Kompanija Paragraf Lex ne preuzima odgovornost za tačnost i istinitost informacija prenetih iz spoljnih sadržaja odnosno drugih izvora, kao i za štetu koja eventualno iz toga, proistekne. Sve informacije objavljene u sekciji "Vesti" su namenjene u svrhu opšteg informisanja.

Izvor: Vebsajt Biznis, Marija Jovanović, 26.04.2022.
Naslov: Redakcija